Nominalpartier

6 dagar 12 tim
6 000 kr

i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!

6 dagar 12 tim
2 000 kr

Nominal ca 10.000 kr.

6 dagar 12 tim
4 000 kr

Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]

6 dagar 12 tim
5 000 kr

andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.

6 dagar 12 tim
8 000 kr

1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]

6 dagar 12 tim
4 000 kr

med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.

6 dagar 12 tim
3 300 kr

diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.

6 dagar 12 tim
6 000 kr

totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.

6 dagar 12 tim
500 kr

Nominal närmare 3000 kr.

6 dagar 12 tim
2 500 kr

Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.

6 dagar 12 tim
1 100 kr

Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.

6 dagar 12 tim
11 000 kr

Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !

6 dagar 12 tim
1 500 kr

1x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1986, 4x1987, 2x1988, 2x1989. Plusvärde för 15 Rabatthäften.

6 dagar 12 tim
700 kr

drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]

6 dagar 12 tim
5 000 kr

1975-2013, inte sällan mer än en av varje. Nominal ca 25.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 128 st rabattfrimärken.

6 dagar 12 tim
9 300 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

6 dagar 12 tim
8 400 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

6 dagar 12 tim
5 800 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

6 dagar 12 tim
7 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

6 dagar 12 tim
3 000 kr

postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).

6 dagar 12 tim
2 500 kr

Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]

6 dagar 12 tim
1 400 kr

Ett fåtal inkompletta häften, trots detta ändå Nominal drygt 7.000 kr med plusvärde av rabattfrimärken.

6 dagar 12 tim
1 800 kr

+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr

6 dagar 12 tim
12 000 kr

med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]

6 dagar 12 tim
4 000 kr

många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.

6 dagar 12 tim
500 kr

självhäftande. Nominal 2.174 kr.