Stämplade Samlingar

6 dagar 1 tim
13 000 kr

stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]

6 dagar 1 tim
6 600 kr

4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]

6 dagar 1 tim
3 000 kr

1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.

6 dagar 1 tim
1 700 kr

26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]

6 dagar 1 tim
1 000 kr

i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]

6 dagar 1 tim
500 kr

10 album + lösa blad.

6 dagar 1 tim
500 kr

Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.

6 dagar 1 tim
15 000 kr

1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]

6 dagar 1 tim
6 000 kr

utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]

6 dagar 1 tim
2 500 kr

omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]

6 dagar 1 tim
1 000 kr

Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]

6 dagar 1 tim
1 200 kr

Facit drygt 33.000 kr tillsammans.

6 dagar 1 tim
18 000 kr

i Leuchtturm-album med fickor. Förutom förtrycksbladen finns ett antal ytterligare blad med extramaterial. Samtliga skillingar (inga intyg och något blandad kvalitet, bl a har 6 och 24 [..]

6 dagar 1 tim
4 500 kr

i kontorspärm. Börjar med 3x 4 Skilling, 6 Sk med 1 saknad tand, 8 Sk, Lokalmärken, Vapentyp, Liggande Lejon, Komplett Ringtyp, Bra bandmärken Lejon med ppr och vm, Kongressen till 1 kr[..]

6 dagar 1 tim
1 300 kr

Vapentyp, Ringtyp, Posthuset, Oscar II-Medaljong, bra Lösen och mycket Landstorm på 18 lösa albumblad. Blandad kvalitet.

6 dagar 1 tim
9 000 kr

+ FDC/Helsaker etc i 2 mindre album. Välfylld klassisk del med alla Skillingar: 3 Sk omtandad Intyg Sjöman (1973), 2x 4 Sk den ena F.2i Gott exemplar intyg HOW (1986), 2x 6 Sk, 2x 8 Sk [..]

6 dagar 1 tim
3 000 kr

visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]

6 dagar 1 tim
2 000 kr

av svenska stämplade frimärken ca 1930-2000 talet. Många miljoner frimärken att gå igenom. Tillsammans ca 88 kg, bör hämtas.

6 dagar 1 tim
800 kr

i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.

6 dagar 1 tim
3 000 kr

gröna Leuchtturm album med fickor. Börjar med 4+8 Skilling sedan välfyllt ända till slutet, inemellan enstaka vackra stämplar. Trevlig grundsamling att förbättra uppsatt i fräscha album[..]

6 dagar 1 tim
6 000 kr

på 15 st lösa Verbisblad. Nästan alla märken med utvalda vackra stämplar, Många Prakt/Lyx. 3x 4 Skilling, 6 Skilling och 8 Skilling, överkomplett Vapentyp, Ringtyp, Stora Tjänste och Os[..]

6 dagar 1 tim
12 000 kr

i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]

6 dagar 1 tim
30 000 kr

1855-1949, där så gott som varenda märke är prakt-/lyxstämplat. 5 st fyrskillingar, 22 st Vapen-märken, 10 st 3 öre Liggande lejon typ II, 52 st Ringtyp t.14, 63 st Ringtyp t.13, 39 st [..]

6 dagar 1 tim
8 000 kr

i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]

6 dagar 1 tim
3 000 kr

i 11 välfyllda insticksalbum, ofta även med överlapp. Flera fyrskillingar, svart lokal, gott om Vapen-märken och några Liggande lejon, enorma mängder Ringtyp (ofta nyanserat och många m[..]

6 dagar 1 tim
10 000 kr

1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]