Göta 64 del 1 Höstauktion 27 november

Avslutat rop
900 kr

välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.

Avslutat rop
500 kr

pergamynkuvert med tusentals märken från diverse länder. Resten av lådan består av märken i olika insticksalbum och små askar etc. samt några buntar med vykort hela världen.

Avslutat rop
1 000 kr

Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.

Avslutat rop
1 600 kr

1990-talet i 4 album, på lösblad och i 3 häftesalbum. Bl a ingår några vackra stämplar på Oscar. Den totala nominalen, inklusive häftena, uppgår till åtminstone 2500 kr. Därutöver finns[..]

Avslutat rop
2 300 kr

i Verbisalbum inkl. tjänste, lösen, militär och några stämpelmärken. 5 st 4-skillingar i blandad kvalitet, svart lokalmärke, Vapen och liggande lejon i nyanser och med ett par vackra st[..]

Avslutat rop
850 kr

Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]

Avslutat rop
2 900 kr

porto samt ett 4-block och ett par Företagspost.

Avslutat rop
900 kr

rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]

Avslutat rop
1 900 kr

modernt. En hel del exotiskt material med mycket Afrika. Även Australien inkl. stater, Portugal med lite kolonier samt några olika europeiska småstater. Klassiska märken finns, men tyn[..]

Avslutat rop
3 000 kr

pergamynkuvert och ett par årssatser 1983-84.

Avslutat rop
1 700 kr

Danmark 1851-1991 O/**/* med flera bättre klassiska märken. Island 1876-1987 blandat O/**/*. Flera lite bättre märken finns.

Avslutat rop
600 kr

Märken från Tyskland med mycket DDR samt ** BRD från 2000-talet, Finland O/**/* med bl a några FDC från Karelen, lite blandat utom-Europa samt ett album välgörenhetsmärken med bl a sven[..]

Avslutat rop
5 000 kr

Nominal drygt 18.700 kr.

Avslutat rop
250 kr

The fairy Tale Series (Eventyrserien) i specialdesignad träbox. Varje medalj väger 260 gram med en diameter av 70 mm. Numrerad serie 1977/4000. Medföljer också individuella påsar och st[..]

Avslutat rop
1 100 kr

Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]

Avslutat rop
375 kr

äldre-modernt. Mycket modernt lösen, inemellan även några utländska varav 3 myntbrev.

Avslutat rop
1 100 kr

dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]

Avslutat rop
425 kr

försändelser. Den andra halvan består av frimärken O/**/* äldre-modernt från hela världen, mycket lagt i pergamynkuvert men också t.ex dansk nominal för ca 700 DKK. Mycket att gå igenom[..]

Avslutat rop
2 300 kr

86 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 300 kr

pfennig utgåvan 1880. Frimärkena är insatta i specialboken för samma utgåva. Även 3 ex. av underlag till boken angående Michel nr 45 varav en är en uppdatering, vidare lite annat materi[..]

Avslutat rop
1 900 kr

South Africa Company, SWA, Eritrea (Italy) med flera. Bäst BSA Company med första serien, högvalörer £2,5,10 är makulerade med fiskal perforering. Finns flera lite bättre. SWA-sa[..]

Avslutat rop
2 600 kr

1856-1999 i tre Lindner Falzlos-album. Nr 1 nytryck, nr 2 bläckmakulerad, Stortandade i något blandad kvalitet. Bra fyrtaliga (Köpenhamnstrycket dock av luckfyllarkvalitet) etc. Från ca[..]

Avslutat rop
2 000 kr

i form av häften, årssatser och lösa märken insatta i olika typer av album. Nominal drygt 7900 kr med mervärde för 30 st rabattfrimärken/Företagspost. Några lite bättre bandmärken ingår[..]

Avslutat rop
2 500 kr

fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]

Avslutat rop
375 kr

av äldre format, 2 album danska vykort, samling Flora & Fauna Hela världen ** på visirkort etc, mapp bältespännarmaterial, ca 600 gram 1940-talsklipp Sverige samt dito 250 gram modern k[..]

Avslutat rop
2 800 kr

132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 000 kr

mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.

Avslutat rop
2 000 kr

innehåller dubbletter av nr 1-113 på Oscar. Det tredje albumet innehåller stämplar på Tjänste-, Medaljong- och bandmärken. Stort antal vackra och några lite svårare men delvis blandad k[..]

Avslutat rop
1 200 kr

En del dubbletter. Många vackra och en del lite svårare. Delvis blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 000 kr

Flera vackra och några lite svårare men något blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 200 kr

Många vackra och flera svåra. Det ingår också ca 200 dubbletter. Något blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 200 kr

och senare utgåvor, totalt ca 1100 st. Få dubbletter, massor av vackra. Även lite svårare finns. Delvis blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 100 kr

Estett-album. Till synes komplett t.o.m. 2006 med undantag av 3 kr Pakkeporto samt Danmark befriet-påtrycken. Förutom 8 Pakkeporto-märken (varav 6 st **) ingår alltså t.ex. Olika motiv [..]

Avslutat rop
9 200 kr

1996-2013 i två DAVO-album. Bra Aur-valörer med flera dyra **, ett par bättre I GILDI **, Christian IX komplett med alla de dyraste **, även Två kungar komplett med alla de dyraste **, [..]

Avslutat rop
425 kr

(utom de sista 3 åren, där används Facit-blad) i 3 album. Välbesatt samling med relativt få luckor, dock saknas alla rabattfrimärkena. Ett av albumen innehåller bara häftesblock. Nomina[..]

Avslutat rop
400 kr

Intyg HOW (2018) 1 kort tand. Ett vackert och färgfriskt märke. Mycket gott exemplar 3,3,4.

Avslutat rop
400 kr

Intyg HOW (1999) 1 kort tandspets. Ett mycket vackert och fräscht exemplar. Mycket gott exemplar 3,3,4.

Avslutat rop
500 kr

Intyg HOW (2018) Ett vackert och färgfriskt Praktexemplar.

Avslutat rop
1 500 kr

Intyg HOW (2018) Ett mycket vackert och färgfräscht Praktexemplar 4,3,5.

Avslutat rop
1 200 kr

Intyg HOW (1999) Ett mycket vackert och fräscht märke. Mycket gott exemplar 3,3,5.

Avslutat rop
1 200 kr

Intyg HOW (2018) Ett vackert Praktexemplar 4,3,5.

Avslutat rop
700 kr

Något suddigt stämplad "HJO 21.9.1856". Intyg Sjöman (1973) 1 kort tand + 1 något kort tand. Vackert exemplar av en sällsynt nyans. Gott exemplar 2,1,3.

Avslutat rop
425 kr

(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.

Avslutat rop
3 000 kr

album med fickor och kassetter (det ena albumet trasigt i låsningen) helt komplett t.o.m. 1996 sedan luckor inemellan. Nominal drygt 13.000 kr.

Avslutat rop
200 kr

Första Världskriget (1916-1918), mest sända från Tyskland till Danmark och Schweiz. Många olika stämplar.