Göta 67 Posthistoria 8 april

425 kr

helsaksbrefkort "STOCKHOLM 3, 28.7.1886" märkt "Retour" med eftersändning till Varberg, ank. stpl 29/7.

250 kr

till Uddevalla transit Stralsund 25/8 och Ystad 26/8 med röd stämpel inom ram "Aus England per Aachen franco."

500 kr

avgift betald med 2x 25 öre Gustaf VI Adolf (F.406)

250 kr

avstämplat "DINGLE 19.7.1949".

425 kr

175 kr

"Filialpostkontoret Stockholm NORR 14 MRS 89".

500 kr

typ 3 på brevomslag.

500 kr

typ 2 på brev med innehåll daterat Norrköping 14.10.1857.

1 200 kr

befordringsföreskrifter, lösenanteckningar med rakstämpel "FIRENZE" transit Berlin 25/6 och med den ovanliga transitstämpeln "K.S.N.P.C. i Greifswald d. 26.JUNI."

300 kr

Ryssland avstämplat "MOSKVA 24.11.1917" (Någon månad efter revolutionens utbrott) till "EKSJÖ 21.12.1917".

500 kr

frankerat med 4+4+30 öre Ringtyp t.13 (F.29 x2, F.35) avstämplat "EKSJÖ 3.9.1884". Alla märken med minst en rundad/kort hörntand. Dåligt öppnat kuvert med pappersskador på höger sida. E[..]

1 500 kr

emigrantbrev med innehåll avstämplat "EKSJÖ 28.7.1873" sänt till Calhoun, Montana, USA. Kuvertet slarvigt öppnat. Postal 6.000 kr.

1 000 kr

1 000 kr

400 kr

sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.

5 600 kr

300 kr

notering "via Dannemark" avstämplad "K.D.O.P.A. LÛBECK 21.7. 7-IIV" och transitstämpel "MALMÖ 23.7.1863" sänt till Waldemarsvik.

250 kr

på brevomslag till Skånska Dragon Regementet i Christianstad.

2 000 kr

i svart färg (känd 1855-1856). Mycket vackert avtryck på litet brev med innehåll handskrivet på rosa brevpapper. Postal 6.000 kr.

475 kr

med lösenanteckningar och "T" stämpel. Frankerat 2 1/2 pence.

3 000 kr

"ST.HELENA 19.3.01" och sänt till Sverige med ankomststämpel "3.5.1901". Fången var Oscar Cederström, en svensk som kämpade på Boernas sida i Skandinaviska Kåren. han sårades i dec 1899[..]

600 kr

färg på litet brev till Stockholm.

300 kr

brevframsida till RIGA. Ovanligt.

150 kr

Kanadensisk Ishockeymålvakt.

100 kr

Lejon (F.142A) avstämplat "SKURUP 1.8.1922" med rakstämpel "Prof utan värde" samt lösenetikett 60 öre för samlingslösen.

800 kr

5 öre Christian X (F.3 + 131) avstämplat "THORSHAVN 22.1.19". Intyg Nielsen (1986) Äkta och utan reparation, mycket goda exemplar.

550 kr

figurstämpel på vykort. Vybild Jordbruk med hästar och tryckt text "Hälsning från N.G.T.O:s Höstbasar 1904".

100 kr

frankerat med 20 öre Oscar II adresserat till Frugård, Järvenpää Station, Finland.

100 kr

fyrkantsstämpel "HOLMSJÖ Lbb 1 16.11.1968".

400 kr

1702 adresserat till Linkiöping.

100 kr

Vykort med julönskning sänt Lokalt Stockholm med maskinstämpel "STOCKHOLM 1 24.12.1909 1.TUR" Frankerad med 5 öre Oscar II samt 1909-års Tuberkulos julmärke.

1 600 kr

Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.

475 kr

blå FP sidostämpel "F 15.10.55 P." på lokalt brevomslag.

700 kr

på grått papper. Ostämplat på vykort från Gefle med hälsning från Basaren 21/11-02.

650 kr

contor" 3 april 1733 sänt till Wennersborg. Vackert och tidigt Åmålsbrev.

200 kr

"STOCKHOLM 12.7.12" daterad under Spelen, på tecknat vykort av Stockholm Stadion.

425 kr

i Stockholm, på karterat brev från Hybo 30 Maj 1729.

100 kr

med 5 öre Medaljong stämplat "GÖTEBORG 16.2.20". Kvarvarande rivkant. Ovanligt.

200 kr

25.8.1964". Kvarvarande rivkant. Ovanligt.

100 kr

(F.106, 110, 113) på Rekommenderat brev "STOCKHOLM 4.1.17" till Vanäs.

200 kr

litet fyrkantsstämplat fribrev med innehåll "STOCKHOLM FR 14.3.1844 BR" sänt till Enköping.

800 kr

från Grösäter (Mellerud) med anteckning "9 juli 1836 Fort Genast".

100 kr

från Göteborg. Frankerat och avstämplat "Göteborg 21.12.1909". Hörnveck.

150 kr

27 juli 1710 till Johan Laurell i Stockholm.

400 kr

avstämplat "STOCKHOLM 18.7.1868".

200 kr

på inrikes Assurerat brevkuvert (200 kr) avstämplat "MALMÖ 1.9.1878".

500 kr

innehåll till Norge avstämplat "DUNKERQUE 23 FEVR 1863".