- Alla
- Kungörelser Postalt
- Oscar II
- Bandmärken samlingar
- 2000-talet
- FDC
- Helsaker
- Häften
- Militär
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Motivblad
- Kilovaror & Klipp
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Järnvägsmodeller
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Gratulation,Jul,Påsk etc
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortstämplar samlingar
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Animals
- Comics/Disney
- Music
- Railway
- Sports
- Africa mixed
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- British Colonies Mixed
- China
- Czechoslovakia
- Estonia
- France
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Indonesia
- Middle East mixed
- Netherlands
- Poland
- Portugal
- Russia and Areas
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- Turkey
- United Nations
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 65 Lådauktion 25 februari
en hel del Norden. Svensk kilovara 1980, Stockholmia Specimen-påtrycken på häften, fina Leuchtturmalbum med kassett med blad för Sverige till 1987 (välbesatt från 1950), ännu ett Leucht[..]
hela världen varav stor del Sverige, Danmark och Europa. Massor av buntar, frimärken i lådor och pergamynkuvert, lite försändelser och ca 30 % klipp. Fyndchanser. Lågt utrop.
i plastlådor fulla med pergamynkuvert i ordning efter Facit nummer.
USA-samling i insticksalbum, drygt 40 urvalshäften nästan bara Tyskland (Reich, Bundes, Berlin etc.), frimärken HV på svarta visirblad, proppad låda med vykort och försändelser, bunt me[..]
frimärken i gammalt Schaubek-album och i 58 st urvalshäften med tyska områden. Samling tyska nödmyntssedlar i pergamynkuvert i mycket bra skick. Litteratur: Svenska Frimärket 150 år i n[..]
flyttlåda. 15 insticksalbum och lösa visirblad med Riket, Bundes, Berlin mm. Här och där lite bättre märken, stor mängd frimärken med sammantaget mycket högt katalogvärde. Lågt utrop.
samlingar och samling Färöarna, proppad skolåda med Danmark i pergamynkuvert och 3 små insticksalbum med Tyskland.
andel **/*, bl a ingår ett hundratal ** finska fixvärdesmärken. Även fixvärdesmärken från Åland samt samlingsvärda finska märken såsom stortandade och ett ostämplat Zeppelinpåtryck från[..]
och på lösblad. Mest BRD, Berlin och DDR men även lite annat. Stor andel **/* inkl. större enheter, block (särskilt från DDR) och några häften. De flesta album välfyllda och ofta med må[..]
delen monterade i album. För de senare åren ligger FDC:na i kuvert. Även tjockt album maximikort fram till 2009. Lådan väger drygt 20 kg.
närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.
motivblad 1991-2009. Även ett stort antal presentsatser, varav vissa lite ovanliga, samt några souvenirark etc. Nominal drygt 19.500 kr med en hel del Sverige Brev.
2 buntar med helsaker, 6 pergamynlådor med stämplade dubbletter Sverige samt låda med ** häften (mest 1990-2000 talet) Nominal drygt 6.600 kr. Inemellan även något från övriga världen.
i 4 album + mängder av lösa blad samt 2 glasslådor med dubbletter, i den ena ligger bla 40 st (*) fuktskadade kompletta rabatthäften där säkert många märken kan räddas för frankering.
varav många "Namesales". De flesta moderna Heinrich Köhler: 22 st mjuka omslag, 19 st inbundna samt 7 st ERIVAN, Även 16 st äldre Höiland. (34 kg)
Sverige med 33 st Frimärkshuset samt 6 st Anteba, resten är diverse utländska mest modernt med bla 15 st Corinphila med hårda omslag, 8 st Feldman samt 5 st Spink etc. (34 kg)
Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.
album. Ca 90 % av korten svenska. Alla korten är av gamla formatet med många trevliga.
64-sidigt insticksalbum. I albumet sitter också ett hundratal märken med andra motiv. Ett mindre antal dubbletter förekommer.
av märken löst i ask och i kuvert. 1000-tals märken att gå igenom.
med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulation etc inemellan.
samt i låda + mapp med majblommor i bilformat. 100-tals olika mest av äldre modell.
framför allt lösa märken men även lite häften och några årssatser. Nominal drygt 19.700 kr, eller snarare något mer eftersom Sverige Brev-märkena har ökat i värde från 15 till 18 kr sed[..]
i visiralbum, mest äldre-1940 talet delvis med många dubbletter, varianter etc.
i visiralbum. Trevlig samling att bygga vidare på.
med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.
i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]
delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar. På slutet även något Georgien, Wenden, Ukraina, Armenien, Thrakien, Tannu-Touva.
med mycket från Sverige, äldre-modernt.
skolåda med mest äldre FDC, flera bättre. Även 1 album stämplat samt blandad låda mest lösa märken + bunt äldre brev och vykort.
(ca 30x24 cm) med militärer och civilbefolkning bla: Elefant, Sanitetshundar, Längdhopp, Järnvägsstationen Grünewald, Målarskola, Silkesodling, Fruktvinberedning, Fruktmarknad. Även (Ty[..]
visirblad, 3 insticksalbum samt 13 st olika böcker, bla: Nordisk Filateli's Färglikare komplett i pärm, Postortlexikon 1883, Vykortets Historia etc.
och drygt 120 försändelser uppsatta i 2 visiralbum. Vapentyp-1940 talet med enstaka modernare märken.
1991-2009 samt 9 st Åland Berättar ** 1994-2009 + 24 st ** Årssatser 1994-2017. Oräknad Nominal.
1999-2001 i 3 album + 1 album 2006-2008. Hög nominal från Euroländerna.
och kolonier, med mindre del stämplat, i 5 insticksalbum. Massor att gå igenom.
påse med pergamynkuvert. Mest enklare märken men även nyare Sverige ** 2002-2012 med nominal drygt 9.000 kr (då vi räknat 15 kr för Sverige Brev, numera är ju dessa värda 18 kr/st)
består av ett 15-tal tomma insticksalbum med bl a 3 st 64-sidiga, varav två nya inplastade. Resten av lådan innehåller t.ex. ett ungerskt specialalbum "Frimärkets dag 50 år" och även en[..]
dels en stor mängd samlarmappar med FDC och postfriska frimärken för olika utgåvor, dels olika presentsatser etc. Nominal ca 18.000 NOK. Det ingår ca 280 fixvärdesmärken av olika typ. F[..]
talet med flera kända filmer och kultklassiker.
etc i 2 album, mest äldre-1960 talet. Ett album enbart ca 300-400 st National Wildlife Conservation Stamps (USA) * 1940-1958 med djur och växter som motiv.
i blandade färger av olika fabrikat. Även Sverige grönt Leuchtturm album med fickor och kassett 1971-1990.
+ några besittningar: Java, Sumatra etc. Delvis många dubbletter i 2 tjocka insticksalbum + några få sidor i ett 3:e album.
5 st inbundna volymer 1780-84 + 1807-27 samt bunt med drygt 100 st inplastade och prismärkta kungörelser mest från 1700-talet. Många olika ämnen, sjöfart, skatter, Sverige i relation ti[..]
broschyrer, häften och trycksaker/bältesspännarmaterial. Kulturhistoria med många trevliga annonser etc.