- Kungörelser Postalt
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.14
- Gustav Vasa
- Tre Kronor
- 1970-talet
- 2000-talet
- FDC
- Stämplade Samlingar
- Postens Motivblad
- Blekinge
- Halland
- Södermanland
- Stockholm
- Västmanland
- Östergötland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Danska Västindien
- Finland
- Animals
- Transportation
- Mixed
- Africa mixed
- Australia Tasmania
- Egypt
- German States Prussia
- Germany Berlin
- Gold Coast
- Great Britain Channel Islands
- Hong Kong
- India
- Liberia
- Portugal
- Somalia
- Thailand
Moving Boxes
2 insticksalbum, några lösa blad mm. Det är 2 Hela Världen och ett Minkus USA album. Massor av frimärken */O (mest stämplade). Även en bunt blad med hundratals äldre fiskala Rumänska mä[..]
delvis uppsatta i plastfickor och delvis löst. Äldre-modernt med mest från Sverige. 3 böcker: 2 Tullberg samt Åhmans Den Gula Treskillingen. Även ask med ** svenska häften 1980-1990 tal[..]
mängder av lösa blad samt frimärken i kuvert och plastfickor. Bla Samling Kina ** 1988-1998.
som fyller större delen av en flyttlåda. Även några insticksalbum blandat samt en samling cigarretiketter.
A-Ö något glest besatta + ask med diverse frimärken.
Lite Sverige ingår, bla vm på bandmärken och några skyddsperforeringar. Även en hel del försändelser, mestadels FDC från WWF.
och (bra andel brevmärken). 3 Vario Leuchtturmalbum med Sverige dubletter (albumen har troligen högre värde än märkena), några instickskort med stämplar. Stockholmia 1984 Specim[..]
instickskort (A6) lösa och i 2 album. mycket Tyskland och Sverige. Även några blad och kort (A5) med märken. Mest stämplat material. Enormt mycket att gå igenom. Lågt utrop!.
lite Hela Världen. Från klassiskt till halvmodernt i 4 Visiralbum,3 pärmar och lösa blad. Det tidiga DDR är *.
med ett lager tvättade märken överst. Även 6 album blandat + 2 visirblad med ** märken Postskolan Frankrike.
10 st Leuchtturm Vario-album. Ofta många ex av samma märke och mestadels väldigt enkelt material, så det här är en post man i första hand köper för albumens och bladens skull, som ju ha[..]
9 st Leuchtturm Vario-album och 2 insticksalbum. Ofta många ex av samma märke och mestadels väldigt enkelt material, så det här är en post man i första hand köper för Vario-albumens och[..]
Danmark, Tyskland och lite USA i 10 st Leuchtturm Vario-album. Nästan allt stämplat. Mestadels relativt enkelt material men Vario-albumen och bladen har högt anskaffningsvärde.
13 insticksalbum. Mestadels enkelt material med t.ex. orderstämplade märken från Laos, Mongoliet, Kampuchea och Nordkorea etc. Flera av albumen är lite glest besatta.
insticksalbum Östeuropa stämplat, ofta glest besatta. Även två Leuchtturm Vario-album, ett med Japan och ett med Österrike. Dessa två album är nog de bästa i den här lådan. Lådan väger [..]
Hela världen, även Sverige. Ser ut att vara orörd sedan minst 40 år sedan, massor av pergamynpåsar med frimärken i 4 lådor (en Sverige) även askar, smålådor, kuvert bl.a med Sverige **,[..]
med mest Sverige och Norge. Även bunt årssatser etc samt lösa blad och 3 brevalbum + lösa brev.
i 10 album + lösa blad. Även Facit special 2007 + Lilla Facit dito.
och ask klipp mest Sverige 1940-50 talet. Mycket Tyskland och Sverige O/**/* med ca 300 kr Nominal.
äldre till modernt i 25 insticksalbum och en kontorspärm. En hel del Japan och även lite Kina, ett par album med motivteman, flera album med utvalda mer eller mindre vackert stämplade m[..]
insticksalbum samt löst och i kuvert. Bl a ingår några album med mer eller mindre vackert stämplade märken från främst Danmark men även från Sverige och andra länder. 1 visirkort med "r[..]
i 26 insticksalbum av olika storlek. Många olika länder representerade och massor att gå igenom. Mest enklare material men inemellan några lite bättre märken och block.
instickskort med märken sorterade landsvis med en hel del exotiskt material. Även märken hela världen i pergamynkuvert och stor låda brittiska sorterade dubbletter.
Typ ungdomssamling, nominal drygt 700 kr med bl.a kompletta årssatser 1975-80 och 1990 dock flera brutna. 5 album (mest mindre) i olika storlekar Norden och Hela Världen 2 st 12 öre va[..]
i album, lösa blad samt mängder av pergamynkuvert etc i askar.
Insticksalbum med lite Kina frimärken, gott om klipp från äldre helsaker Hela Världen samt klipp OII och Medaljong. Ett insticksalbum med diverse udda klipp samt lite fiskalt. Samling t[..]
10-tusentals frimärken i kuvert, askar, pergamynkuvert och klipp (även Sverige). Ser intressant ut! Enormt mycket att gå igenom, rolig post för den som har tid.
insticksalbum. Ca 75 % utom-Europa med märken från bl a Nord-, Syd- och Centralamerika, Afrika, Asien, Turkiet, Israel, Karibien samt lite blandat Europa. Småtrevlig och variationsrik l[..]
i 23 album och på lösblad. Mycket Sverige och Norden men även t.ex. Bulgarien, Frankrike med lite kolonier, Storbritannien och samväldet, Portugal med kolonier samt en motivsamling flo[..]
både frimärken och block, t.ex. det lite svårare block 1. I lådan finns också en samling Internationella barnaåret 1979 med FDC från många olika länder i 2 specialalbum, stor mängd grön[..]
äldre till nyare mest stämplat och enklare material. Ett glest besatt insticksalbum med Sverige stämplat (flera läsbara) och ett till nästan tomt. Böcker: Cronsjö - Jordens frimär[..]
frimärken i pergamynkuvert och urvalshäften, under dem ligger ett lager med litteratur. Även bunt försändelser. Trevlig post för den med tid.
i pergamynkuvert lagda löst i låda + bunt försändelser etc. Även 4 tomma begagnade insticksalbum.
+ lösa blad, presentsatser, buntar med svenska aerogram, ca 400 FDC etc.
albumblad samt frimärken i 3 album.
i 10 album + lösa blad.
Överst dock stor låda O/**/* frimärken lösa och i mängder av pergamynkuvert.
material: en omfattande samling luftpostmärken från en uppsjö olika länder, ett tjockt Schwaneberger hela världen-album från 1921 med en hel del märken i, 3 st insticksalbum (ett 64-sid[..]
i 3 visiralbum + lösa blad och album med maxikort tom 1980 talet. Även skolåda med mest vykort äldre till modernt med motiv Fartyg, Militärt, Sport och Folkliv samt inbunden årgång 1916[..]
Nästan bara Europa med relativt bra spridning. Några lite bättre märken har setts inemellan. Klart övervägande stämplat men en mindre del ostämplat ingår. Stor mängd (närmare 8 kg netto[..]
Äldre-modernt i 9 album + löst i arkivlåda samt lösa blad.
antal album och på lösblad. Många länder representerade inkl. en hel del utom-Europa.
Bl a ingår 3 visiralbum Afrika, en samling Schweiz, en motivsamling blommor och en liten samling Danmark. Även t.ex. lite Grekland, samväldet och franska kolonier. Vissa av albumen är l[..]
+ lösa blad, låda, visirkort etc.