Ostpl. Samlingar

425 kr

1940- till 1970-talet.

2 000 kr

häften 1970-1990 talet dels lösa märken 1980 till ca 2000. Många av häftena med enkla eller dubbla markeringar. Nominal drygt 10.000 kr.

400 kr

med oräknad nominal i välfylld låda.

700 kr

+ mängder av lösa blad i välfylld flyttlåda.

800 kr

lösa visirblad + ca 200 st albumblad. Högt katalogvärde och oräknad nominal.

600 kr

med 8 dubblettalbum frimärken ca 1910-1960 talet med flera bra högvalörer samt ca 25 st BC/CB Nya Sverige Minnet. Även 4 album med Estettblad 1925-1995, mest tomma med enstaka märken 19[..]

7 000 kr

+ Sverige i 3 album med blandat **/*/(*) 1889-2008 med mycket ogummerat från 1980-talet till 2008. Nominal enbart motivbladen 27.000 kr.

3 800 kr

Klassiska delen helt tom, 1920-1950 glest, sedan periodvis någotsånär välbesatt fram till 2018. Det finns ytterligare 3 visiralbum och en insticksbok med ** frimärken. Nominalen är dryg[..]

1 000 kr

Välbesatt Medaljong (dock saknas båda 1-kronorna), relativt välbesatt bandmärkesavsnitt, några mellanvalörer på Kongress/Förening samt 2 st ** Föreningen 10 öre cxz, Stockholms slott me[..]

3 400 kr

Leuchtturmalbum med fickor. Nominal drygt 17.000 kr.

5 000 kr

drygt 25.600 kr. Massor av olika markeringar. Samlingen saknar Brevmärken, de återfinns i stället i en separat post.

3 500 kr

nominal drygt 12.500 kr. Sverigesamling i 3 KaBe-album med fickor klassiskt till 1990, nominal oräknad från 1974 och bakåt. Häftessamling 1980-89 i pärm + album med häften. Autom[..]

1 000 kr

några ostämplade inemellan. Posten innehåller mest utgåvor från 1920/30-talet med bättre häften och serier. Inspektion rekommenderas. Lågt utrop!

10 000 kr

upp och ned) Ringtypsprovisorier till 1951. Efter Ringtypsprovisorierna följer en efter huvudnummer komplett serie Oscar II med bl a två st F.39, varav det ena har intyg HOW (1993) "[..]

1 400 kr

SAFE dual-album. Nominal drygt 7000 kr med mervärde för rabattfrimärkena.

700 kr

och löst i pergamynkuvert samt rullar.