- Kungörelser Postalt
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.14
- Gustav Vasa
- Tre Kronor
- 1970-talet
- 2000-talet
- FDC
- Stämplade Samlingar
- Postens Motivblad
- Blekinge
- Halland
- Södermanland
- Stockholm
- Västmanland
- Östergötland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Danska Västindien
- Finland
- Animals
- Transportation
- Mixed
- Africa mixed
- Australia Tasmania
- Egypt
- German States Prussia
- Germany Berlin
- Gold Coast
- Great Britain Channel Islands
- Hong Kong
- India
- Liberia
- Portugal
- Somalia
- Thailand
Blandade Samlingar
med mest enklare stämplade märken (lite ** inemellan) i 4 insticksalbum + drygt 300 st lösa visirblad. Även 2 buntar Maximikort, några blad FDC samt plastficka med ** häften 1980-[..]
i 4 album, bunt brev samt ca 70 abonnemangskuvert från Posten med FDC och stämplade märken 1980-90 talet. Även Sverige ** 1970-1990 talet årssatser och häften Nominal ca 2.200 kr.
En samling 1858-1969 i Leuchtturmalbum, i början mest stämplat som sedan övergår till mest **. En samling** 1986-95 ser komplett ut. Tillkommer 4 årssatser 1996-99. FDC samling i 3 albu[..]
varav det första 1855-1948 blandat O/**/* från 4 Skilling, Vapentyp, Kongress/Förening till 1 kr, flera BC/CB etc, resterande 1949-2005 mest **/* med några tidiga bättre märken. Nomin[..]
från 1900-1990 talet. Nominal ca 5.000 kr.
överlapp tidsmässigt. Stämplat fram till ca 1930, därefter **/* fram till ca 1990-talet. Ett av albumen innehåller ogummerade ostämplade märken med åtminstone 400 st med valörer mellan [..]
Leuchtturmalbum. 4-skilling, svart lokal, Vapen komplett (9-öringen med runt hörn), Liggande lejon komplett (20-öringen vackert stämplad MOHOLM), Ringtyp relativt välbesatt, Landstorm m[..]
album med kassetter. Börjar med en ensam 4 Sk E2 *, 3 öre Lokalmärke brun (*), Komplett Liggande Lejon och Ringtyp med Riksdalern 1877 t.13, bra urval Oscar II, Landstorm komplett **, [..]
klassiskt till modernt i 12 album och på lösblad. Bl a ingår en samling O/**/* 1858-1992 (blad från 1855) i 4 KABE-album med fickor. Överlag inga riktigt dyra märken men en hel del "mel[..]
Cirka 45 st stämplade och bunt Postfriska med Nominal drygt 1.200 kr. Greta Garbo 4 st O/**.
och samling svenska försändelser (hundratals) mest med "sistadagsstämplar". Sverigesamlingen stämplad i början sedan både stämplad och ostämplad (nominal oräknad). I lådan finns även 3 [..]
Ofta samlat postfriska märken, FDC och häften. Det finns även objekt från 1984-85 löst. Postfrisk nominal drygt 1600 kr, tillkommer 6 rabatthäften och 20 lösa rabattfrimärken.
förtrycksblad, Ringtyp t.13 till 1960-tal. Dubletter i pergamynpåsar, 3 insticksalbum (en sida med ortstämplar), lösa blad och några frimärksrullar.
alla 1858 till 1960-talet. En hel del lite bättre märken ingår. Även ett album med 176 olika fyrblock (blandat O/**/*) samt ett album med Ny siffertyp och Gustav VI Adolf fullt av oli[..]
typer av instickskort och visirblad - Ringtyp med bl a nyanssamling 6 öre t.14, några bättre 3-sidiga märken plus Berzelius CB *, flera lite bättre bandmärken, ett icke-komplett häfte P[..]
liten samling om drygt 400 olika Oscarsstämplar monterade länsvis, tusentals stämplade Oscarsmärken i en cigarrask och en påse, liten låda med några hundra stämplade Stora tjänste, inst[..]
12 öre Vapentyp-ca 2003 mest stämplat med en mindre del **/* med mest 1970-80 talet.
1960-talet, ingår en hel del försändelser 1800-talet, en samling postfriskt klassiskt till 1960-tal, eventuellt några få *, ingår även häften och en samling automathäften i sammanlagt 1[..]
ostämplat men det finns lite stämplat och även postfriskt ** bl.a. 5 kr kongressen ** och 2x 120 öre Birgitta **. Genomgång rekommenderas. Nominal oräknad. Även Julmärken från 1913 och [..]
Börjar med 7 x 4 Sk. samt 8 Sk, Vapentyp med nyanser och varianter, Ringtyp med dubbletter på 7 visirblad, Oscar II med många varianter på 11 visirblad, Bra Lösen och Tjänste, Bra bandm[..]
6 album, på lösblad och i 5 kartotekslådor. Flera lite bättre märken.
delvis med många dubbletter. Plastficka ** mest 1980-1990 talet med Nominal drygt 6000 kr inklusive 128 st BREV-märken.
Börjar med komplett Vapentyp, Liggande Lejon, Ringtyp med flera spegeltryck, Bra Landstorm, Bandmärken med specialdel vm etc i separat album, Kongress/Förening till 1 kr, flera BC/CB.
Leuchtturm album med fickor och kassetter, det moderna albumet skadat i inbindningen. 1877-1949 mest **/*/(*) Kongress/Föreningen till 1 kr, flera BC/CB. 1950-1969 blandat **/O med [..]
olika album från Ringtyp t.14 till 1990 talet, oräknad nominal.
3 Sk. och 4 Sk. i godtagbar kvalitet, 6 Sk. luckfyllare, 8 Sk. reparerad, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp komplett, Medaljong med bägge Värnamomärkena båda * och med intyg Sjöman (197[..]
Mycket oräknat, då massor av häften och **/* frimärken är lite äldre. Finns även bättre BC-/CB-par. Även lite utlandet. Allt i 7 album och 2 lådor. Mycket att gå igenom.
på Verbis-blad som löper från bandmärken till 1949 och dessutom innehåller ett MYCKET omfattande avsnitt Tjänste/Lösen. Samlingen är monterad så att **/* och stämplat sitter om lott för[..]
28 Objekt