Stämplade Samlingar

500 kr

2000-tal i 9 st Leuchtturm Vario-album. Ofta många ex av samma märke med en hel del 2000-tal. Inemellan en del ostämplade Sverige Brev, men då förstås utan gummering. I denna post ingår[..]

500 kr

modernt material i 10 st Leuchtturm Vario-album. Ofta många ex av samma märke med en hel del 2000-tal. Inemellan en del ostämplade Sverige Brev, men då förstås utan gummering. Högt ansk[..]

2 500 kr

på egengjorda blad i kontorspärmar. Börjar med 2 st 4-skilling och en 8-skilling med intyg, sen svart och brun lokal och intyg på välcentrerad 17 öre stående lejon. Vidare samlat allt f[..]

1 500 kr

i 19 st välfyllda album.

400 kr

i 10 mestadels välfyllda album, bl a 3 st Estett som täcker perioden 1935-1980. En hel del häftesblock och stämplade häften. Även lite försändelser inemellan.

2 500 kr

Liggande Lejon med nyanser, varianter och dubbletter. Börjar med 2 st förfilatelibrev samt 8 st 12 öre Vapenbrev. Fortsätter med 11 st 4 Skillingar varav ett med intyg, 3 st 8 Skilling [..]

13 000 kr

Nära komplett samling delvis överkomplett med mycket vackra stämplar. Börjar med alla Skillingar med intyg HOW i varierande kvalitet: F.1b Riss och omtandad, F.2 i1 Riss och veck, F.3 c[..]

3 000 kr

i 7 st Estettalbum. Fram till 1948 mer glest besatt och från 1951 välfyllt med många vackra stämplar och från 1980-talet mest uppstämplat LYX. Även 3 kontorspärmar och ett litet instick[..]

2 000 kr

med drygt 80% uppstämplat LYX. Eftersökta albumblad.

600 kr

pergamynkuvert och andra typer av kuvert. Lite utlandet och en mindre mängd på klipp, men minst 80 % är svenska tvättade märken äldre till 2000-talet. Vackra stämplar har skymtats ineme[..]

600 kr

Estett-blad i 5 pärmar av olika slag (blad från 1855). Ont om bättre märken men vackra stämplar inemellan. Under de sista åren är nästan allt lyxstämplat, mestadels GÖTEBORG 53 eller GÖ[..]

10 000 kr

3 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. I det närmaste komplett förutom Värnamomärkena. Under 2018 finns också en del luckor. Skilling komplett: Treskillingen med ägarstämpel på ba[..]

4 000 kr

Fyra st. 4 Sk., en 6 Sk. och en 8 Sk., båda lokalmärkena, Vapentyp överkomplett med flera olika nyanser av varje valör, Liggande lejon utom 3 öre typ I och 17 öre grå, Ringtyp med mängd[..]

600 kr

på mestadels Estett-blad i 6 album. Bra grundsamling att bygga vidare på. Inga av de dyrare märkena finns med men en hel del "mellanmärken". Även vackra stämplar här och där, inte minst[..]

800 kr

i 4 visiralbum och 2 insticksalbum. Stor mängd med ofta många ex av samma märke. Några lite bättre märken och vackra stämplar inemellan.

500 kr

i 10 album + mängder av lösa blad, inemellan en hel del vackra stämplar.

2 000 kr

Börjar med 3x 4 Sk samt 8 Sk (litet riss), Vapentyp och Liggande Lejon med många dubbletter. Ringtyp, Oscar II och medaljong i dubblett och inemellan även vackra stämplar, 5 st Pos[..]

1 800 kr

och vackra stämplar. Vapentyp till modernt charmigt rörigt uppsatt. Mycket att gå igenom.

800 kr

8 öre Oscar II, 1+4 öre Tvåfärgad Siffertyp, 10ö/1 kr Landstorm (F.124), Berzelius BC samt 5 kr Slottet (F.233a).

4 500 kr

Börjar med 2x 4 Sk, 6 Sk och 8 Sk Intyg HOW (1987) Gott Exemplar 2,3,3. urval Vapentyp och Liggande Lejon med bla 17 öre GRÅ (F.15c) intyg HOW (2003). Bra Ringtyp och Bandmärken med kom[..]

600 kr

lösa pergamynkuvert. Överst en stor låda tvättat med mycket Oscar II. Även album och lösa blad ortsstämplar Småland.

35 000 kr

i 5 Leuchtturm-album. 3 Sk. med runt hörn (fyrkantstämpel), 8 st 4 Sk. i olika nyanser, de flesta i bra kvalitet, 6 Sk. med felande tand, 2 st 8 Sk. varav den ena med kraftigt veck, 24 [..]

20 000 kr

Verbis-blad, inemellan ett mindre antal ostämplade. Samlingen är lite rörigt monterad med märkena inte alltid i kronologisk ordning eller valörordning, 3 Sk. med fyrkantstämpel och utan[..]

600 kr

instickskort, i askar, påsar och pergamynkuvert etc. Äldre till modernt. Några lite bättre märken har setts och även en del användbara stämplar. Lite spännande låda.

700 kr

inemellan. I botten av lådan ligger tiotusentals lösa svenska tvättade märken, Ovanpå denna bädd har vi fyllt på med märken i pergamynkuvert, på instickskort etc. Mer eller mindre ogeno[..]