Litteratur

400 kr

böcker och häften bla: Brevportot i Sverige 1747-1855 (3 delar), Stämpelfakta, Albatrossposten, Handbok för filatelister, Frimärksförfalskningar till Postens skada. (17 kg).

500 kr

böcker och häften bla: Den Gula Treskillingen, NF Färglikare, Stanley Gibbons Färglikare (äldre med exempelmärken), Frimärksförfalskningar till Postens skada, Meddelande från Postmuse[..]

300 kr

med vardera 100 st illustrerade vackra och sällsynta frimärksobjekt från Hela världen. 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2009, 2011 och 2013. (11 kg).

300 kr

Cronsjö, Tullberg, Lüning, Stockholmia 1955 katalog etc.

200 kr

Bla: Sveriges Frankotecken 1855-1963 alla 3 delar med nytrycken inbundna, Tidiga Postryttaren 1950-52, 54-55, 57, 60-61 (privat kopierade och inbundna) samt 1958-59 och 1962-1969[..]

700 kr

av nya Nordisk Filateli inkl. nr 1 (2021 nr 1-7, 2022 nr 1-5, 2023 nr 1-5 och 2024 nr 1-3), Danmark poststempler, The private shipletter stamps of the world del 1, Bunt FH-Nytt 1950-60[..]

300 kr

Facit Norden 2022 (nyskick), Michel Tyskland 2016/17 + några äldre. Även 2 tomma insticksalbum + lösa blad samt 3 st Bing & Gröndahl porslinstallrikar med frimärksmotiv: Balett (Slan[..]

500 kr

1863", "The Postage stamps of Malta", "The Pre-stamp Postal Markings of Mexico", "Mexico 1856-1874". Fräsch begagnad kvalitet.

4 000 kr

Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 st exemplar märkta XXX och 5 st författarexemplar I-V, totalt är hela upplagan endast 130 st exemplar. Den[..]

300 kr

Sydasien del 1 2012, Nordafrika del 1 2014, Östafrika del 2 2014. Högt anskaffningsvärde.

150 kr

del I-IV i gröna vackert privat inbundna band med lätt avskavda ryggar och bruntonad inlaga.

200 kr

med nytryck + Håndbok over Norske Filatelistika samt Sveriges Frankotecken del III med nytryck. Alla i mycket bra skick.

500 kr

Nyutgiven bok, slutsåld på förlaget. Nyskick, fortfarande inplastad.

200 kr

+ 17 st äldre kataloger bla Facit 1952, 56, 62 och 1966.

300 kr

+ bunt med försändelser. Bla: Svenska Avarter 1920-1936 i 2 delar, Svenska Maskinstämplar 1891-1989 samt Facit Classic 2017 etc.