Ortstämplar samlingar

3 500 kr

uppsatta på egentillverkad vacker bladsats i 3 kontorspärmar. Mest enklare orter med lite bättre inemellan. Många vackra stämplar och en trevlig samling att bygga vidare på.

2 600 kr

modernt med en hel del vackert. Mycket Oscar. Lågt utrop.

700 kr

från Oscarsperioden, nästan alla på 5 öre grön. Samtliga orter har Postalvärde på minst 100 kr.

500 kr

från Oscarsperioden men även lite modernare. Utöver detta 41 kort med järnvägsstämplar.

2 500 kr

olika sorterade efter län i plastfickor. En sammanställning finns också på papper, av vilken det framgår att det totala Postal-värdet är drygt 34.000 kr.

1 200 kr

Oscar till modernt monterade landskapsvis i 3 tjocka och välfyllda visiralbum. Mestadels läsbara stämplar med en och annan prakt/lyx inemellan. Tusentals stämplar med många olika orter [..]

700 kr

avsedda för Oscar i 2 pärmar. Totalt mer än 2000 olika orter. Mestadels läsbara stämplar men inemellan en hel del prakt/lyx. Något blandad märkeskvalitet.

5 400 kr

Oscar II i välfyllt visiralbum. de flesta olika med ett fåtal dubbletter. Bra stämpel- och märkeskvalitet med svårare orter inemellan. Plus ca 350 st järnvägsstämplar.

1 200 kr

och Öland, även lite Ångbåt, järnväg etc i totalt 6 insticksalbum. Mest äldre märken med enstaka modernare. Uppskattningsvis 2.000 st stämplar med klipp inemellan.

1 500 kr

med varianter och vm inemellan. Läsbart-Prakt på Vapentyp till modernt med massor att gå igenom.

3 100 kr

med samlingar och restsamlingar, några glest besatta. Massor av vackra stämplar med en stor mängd uppstämplat LYX på den modernare delen.

475 kr

ca 1970 monterade i 2 visiralbum. Blandad stämpelkvalitet men en hel del vackra inemellan.

300 kr

LYX på 12 öre Vapentyp (F.9c3) samt Filipstad 17.4.1877 på Ringtyp t.14 20/20 öre (F.23c), Bägge signerade O.P (Olle Pettersson).

2 000 kr

Vapen till modernt. Mängder av ortstämplar varav många riktigt vackra. Trevligt parti.

1 500 kr

med stämplar på ca 90 st visirkort samt ca 250 st brev och Vykort. Även 3 album med diverse vackra stämplar, datumsamling 1892 på Oscar II, datumsamling 1940-1945 på blandade utgåvor. I[..]