USA

200 kr

Flight-brev från 1920- och 1930-talet.

300 kr

pergamynkuvert ** i arkivlåda.

800 kr

4 album + lösa blad. Även O/** mest äldre helsaker i 2 album.

100 kr

Civil War benevolences". En trevlig bok om Amerikanska inbördeskriget och välgörenhet illustrerad med filateli. 304 sidor. Nyskick.

800 kr

blad i 3 kontorspärmar. Flera bättre märken med försändelser inemellan, Columbus och Mississippi till 50 cent med luckor. Mycket välfyllt från 1950 talet med många trevliga moderna märk[..]

300 kr

album med fickor, delvis glest besatta + extra insticksalbum samt visirblad med ca 10 st försändelser.

2 000 kr

använda under Amerikanska inbördeskriget varav 25 st frimärkta, två med dubbelporto. På slutet även 48 st moderna försändelser och enstaka "Centennial" frimärken.

5 000 kr

Amerikanska inbördeskriget 1861-1965. Intressanta frankeringar, stämplar, militära adresser och historiska kopplingar.

2 000 kr

ca 250 försändelser och ca 400 st lösa frimärken **/*/O och klipp/ minnespoststämplar samlat i 3 album. Flera försändelser frankerade och använda under kriget. Mest från USA men också m[..]

4 000 kr

Försändelser med mest politiska och militära motiv före och under Amerikanska inbördeskriget.

3 000 kr

Bra samling i litet album från nr 1 (Michel €600), Presidenter 1851 till 30 cent, 1861 till 24 cent, 1869 till 30 cent, 1870 till 90 cent med någon lucka, dito 1887, 1890 till 50 cent, [..]