Norden Samlingar & Poster

300 kr

6 insticksalbum med Island lager, Obruten Norsk kilovara 1983, låda Isländska och Grönländska FDC, övriga Norden i kuvert och askar. Även lite försändelser.

600 kr

6 st Danmark 1992-1997 och 10 st Norge 1988-1997. Även 2 välfyllda visiralbum med ** Finland och Åland i vars ett album.

700 kr

följande: 1. Samling Färöarna på olika typer av förtrycksblad som inleds med två stämplade märken från 1940-talet (påtryck på danska märken). Därefter ** 1975-2013 i det närmaste komple[..]

500 kr

lösblad samt i ett par mindre kartonger etc. Några lite bättre märken har setts inemellan.

700 kr

plastboxar med främst bruksbrev skickade till Sverige från Grönland och Färöarna samt en liten låda med svenska 100-rullar (nominal ca 2000 kr, valörer upp till 2 kr). I albumen finns b[..]

500 kr

samling i Leuchtturm-album med fickor. Danmark 1854-2000, hyggligt välbesatt men de klassiska märkena i blandad kvalitet. Finland 1875-2011 (blad från starten). Svag klassisk del dä[..]

700 kr

med drygt 2500 Oscarsstämplar sorterade i bokstavsordning. Många dubbletter men en hel del vackra inemellan. 2. 6-ringat visiralbum med 53 st ** svenska häftesblock. 3. [..]

800 kr

Sverige 1855-1982 i 4 album (delvis glest besatta), Danmark 1875-1992 i 2 album mest **/*, Finland 1856-1986 i 2 album **/*, Föröarna 1975-1992 samt Island 1967-1985 **/* i 1 album. N[..]

800 kr

och pergamynkuvert i 2 askar, äldre-modernt. Sverige Nominal drygt 2.700 kr.

800 kr

Enklare samling Sverige stämplad och ostämplad. Enklare småsamlingar övriga norden och hela världen i insticksalbum. Även enklare samling USA och lite försändelser i litet brevalbum + l[..]

500 kr

i massor av lösa pergamynkuvert, några tomma inemellan.

400 kr

Drygt hälften från Sverige. Enstaka stämplade inemellan.

500 kr

årssatser. Mycket Finland.

600 kr

ett stort antal insticksalbum och på lösa visirblad.

500 kr

i Estett-album: Island 1896-1989, Danmark 1875-1970, Norge 1856-1989 samt Finland 1881-1989. I samtliga 4 fall finns blad från utgivningsstarten för respektive land. Till den här po[..]

1 500 kr

med bla Sverige 1970-1993 oräknad Nominal med plusvärde av rabattfrimärken etc, även äldre frimärken i pergamynkuvert i ask. Totalt 9 album äldre-modernt.

1 000 kr

med t.ex. svensk nominal för drygt 2600 kr (mest Sverige Brev och Julfrimärken [frankeringsvärde 17 kr/st]), 2 st svenska plomberade kilovaror (1975 och 1976), frimärken i diverse alb[..]

650 kr

I albumet Finland **/*/O, Lite bättre Norge med bla 3x Lykkebrevet varav 2 på försändelse, "V" övertryck med 50 öre brunlila ** med ägarstämpel, Även något Tyskland etc.

1 000 kr

Bla: Island 1873-1990 talet, Färöarna **/* 1975-1990 talet, Grönland 1935-1990 talet, Finland 1866-2009, Norge **/* 1855-2009 samt Åland ** 1984-2021.

1 200 kr

Sverige i insticksalbum från skilling och framåt, Island i fint Leuchtturmalbum, Vidare finns Danmark, Norge, Grönland och Finland. Dessutom låda med kartotek Sverige i pergamynkuvert, [..]

500 kr

4 separata samlingar: 1. Stämplad samling Norge 1856-2001 i tre Estett-album med egenmonterade fickor. Ett antal skillingvalörer i något blandad kvalitet ingår. 2: Stämplad samling Finl[..]

1 400 kr

5 st klämalbum. Sverige, Finland, Danmark, Norge och Island. Lite bättre har setts inemellan. Oftast stämplat i början och postfriskt** mot slutet, Sverige samlat till 1985 så det finn[..]

500 kr

lite Danmark, Finland och Sverige. Årsatser Grönland, Åland och Färöarna. litet urvalshäfte med DK och DVI (1½ sida), visirblad med klassiskt Norge mm. Lite bättre har setts inemellan.

200 kr

Välbesatt T13 (ej riksdaler) annars mest enklare material. 2 insticksböcker med Danmark, Tyskland mm. Lite moderna försändelser. Ett fint sprillans nytt Leuchtturm ultima album med 20 s[..]

800 kr

men även lite övriga Norden och Europa. Svensk nominal drygt 2.000 kr i form av årssatser, presentsatser och häften. 1 album svenska mynt mest 1900-talet med några silvermynt bla 22 st [..]

500 kr

i 14 album. Bättre Danmark, Finland och Norge med massor att gå igenom. Blandad kvalitet.

1 500 kr

Norden O/**/*. Danmark och Island i samma album, övriga tre länder i var sitt album. Ofta lite ostrukturerat monterat utan någon strikt kronologisk ordning. Några lite bättre märken ing[..]