Norge Samlingar & Poster

1 500 kr

olika typer av förtrycksblad. Inledningsvis glest besatt, men från 1950-talet välbesatt med stor andel **/*. 1970-2014 i stort sett komplett ** med nominal på drygt NOK 10000 kr. Även e[..]

1 000 kr

dels en stor mängd samlarmappar med FDC och postfriska frimärken för olika utgåvor, dels olika presentsatser etc. Nominal ca 18.000 NOK. Det ingår ca 280 fixvärdesmärken av olika typ. F[..]

1 000 kr

Leuchtturmalbum med fickor. Relativt välbesatt klassisk del med bl a 28 skillingvalörer, varav vissa ostämplade. Även i övrigt välbesatt med bättre märken inemellan, t.ex. Univers[..]

800 kr

gröna Leuchtturm album med fickor och kassett. Första delen 1855-1979 med frimärken, resten nästan tomt. Alla album i nära nyskick.

2 000 kr

Leuchtturmalbum. En hel del lite bättre klassiska märken, bl a nr 1 med fina marginaler. Även fortsättningsvis en del lite bättre märken. På de moderna märkena lite uppstämplad lyx. Til[..]

300 kr

inklusive nytrycken samt stämplad samling Norska frimärken ca 1900-2004 i välfyllt insticksalbum. Även den vackra boken "One Hundred Years of Icelandic Stamps" i kassett.