Island Samlingar & Poster

1 000 kr

typer av förtrycksblad. Börjar med 8 sk. * och 16 sk. (*). I övrigt relativt glest besatt fram till slutet av 1940-talet. 1970-2013 ** i det närmaste komplett. Även en hel del ** seri[..]

800 kr

inkl. dubbletter, i 2 häftesalbum (ett FACIT och ett SAFE). Högt katalogvärde.

800 kr

modernt i 10 album, på lösblad och i en rejäl bunt årssatser 1974-1996. Mycket stor mängd med flera lite bättre märken inemellan. Även stor mängd ** fyrblock.

4 500 kr

+ 2 lådor (en med 60 st instickskort med mestadels modernt ** och en med främst märken i pergamynkuvert). Ytterst lite stämplat, utan det mesta är ** med ett mindre antal * inemellan. M[..]

500 kr

enstaka stämplade 1873-1993. Några lite bättre märken ingår. På första sidan finns flera SPIRO-förfalskningar.

4 000 kr

Trevligt upplägg med singlar, par, strips samt fyrblock. Bra äldre del med bla: F.7, 14, 16, 27 (par på klipp) 20 i fyrblock på klipp, 66 och 68 båda på 5-strip på klipp. Även bra tjäns[..]