3 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. I det närmaste komplett förutom Värnamomärkena. Under 2018 finns också en del luckor. Skilling komplett: Treskillingen med ägarstämpel på baksidan, Sexskillingen signerad Sjöman med blyertsnotering på baksidan "Göta -82 4500 kr" samt ägarstämpel. Båda lokalmärkena i bra skick. 9 öre Vapen vackert stämplad SÖDERKÖPING men med ett par korta tänder. Liggande Lejon komplett förutom 3 öre typ I, Ringtyp komplett med riksdalern t.13 i bra skick. Landstorm komplett med både F.124 och F.125 i bra skick. Välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening komplett med kronvalörerna i mestadels gott skick (5 kr Föreningen med ett par skavanker). Samtliga BC/CB - något blandad kvalitet men flera av de bättre är i gott skick. Tjänste-, Lösen och Militär komplett. På det moderna materialet finns en del uppstämplad lyx.
Auktionen startar 2 december 18:00
Utrop 10 000 kr

  • Inga bud att visa

Göta 72 har visning samtidigt i våra lokaler på Eckens väg 16, Partille. Visningsdagar 30 nov 10:00 - 18:00, 1 dec 10:00 - 18:00 samt auktionsdagen 2 dec 10:00 - 17:00