- Kungörelser Postalt
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.14
- Gustav Vasa
- Tre Kronor
- 1970-talet
- 2000-talet
- FDC
- Stämplade Samlingar
- Postens Motivblad
- Blekinge
- Halland
- Södermanland
- Stockholm
- Västmanland
- Östergötland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Danska Västindien
- Finland
- Animals
- Transportation
- Mixed
- Africa mixed
- Australia Tasmania
- Egypt
- German States Prussia
- Germany Berlin
- Gold Coast
- Great Britain Channel Islands
- Hong Kong
- India
- Liberia
- Portugal
- Somalia
- Thailand
Ortstämplar samlingar
uppsatta på egentillverkad vacker bladsats i 3 kontorspärmar. Mest enklare orter med lite bättre inemellan. Många vackra stämplar och en trevlig samling att bygga vidare på.
modernt med en hel del vackert. Mycket Oscar. Lågt utrop.
från Oscarsperioden, nästan alla på 5 öre grön. Samtliga orter har Postalvärde på minst 100 kr.
från Oscarsperioden men även lite modernare. Utöver detta 41 kort med järnvägsstämplar.
olika sorterade efter län i plastfickor. En sammanställning finns också på papper, av vilken det framgår att det totala Postal-värdet är drygt 34.000 kr.
Oscar till modernt monterade landskapsvis i 3 tjocka och välfyllda visiralbum. Mestadels läsbara stämplar med en och annan prakt/lyx inemellan. Tusentals stämplar med många olika orter [..]
avsedda för Oscar i 2 pärmar. Totalt mer än 2000 olika orter. Mestadels läsbara stämplar men inemellan en hel del prakt/lyx. Något blandad märkeskvalitet.
Oscar II i välfyllt visiralbum. de flesta olika med ett fåtal dubbletter. Bra stämpel- och märkeskvalitet med svårare orter inemellan. Plus ca 350 st järnvägsstämplar.
och Öland, även lite Ångbåt, järnväg etc i totalt 6 insticksalbum. Mest äldre märken med enstaka modernare. Uppskattningsvis 2.000 st stämplar med klipp inemellan.
med varianter och vm inemellan. Läsbart-Prakt på Vapentyp till modernt med massor att gå igenom.
med samlingar och restsamlingar, några glest besatta. Massor av vackra stämplar med en stor mängd uppstämplat LYX på den modernare delen.
ca 1970 monterade i 2 visiralbum. Blandad stämpelkvalitet men en hel del vackra inemellan.
LYX på 12 öre Vapentyp (F.9c3) samt Filipstad 17.4.1877 på Ringtyp t.14 20/20 öre (F.23c), Bägge signerade O.P (Olle Pettersson).
Vapen till modernt. Mängder av ortstämplar varav många riktigt vackra. Trevligt parti.
med stämplar på ca 90 st visirkort samt ca 250 st brev och Vykort. Även 3 album med diverse vackra stämplar, datumsamling 1892 på Oscar II, datumsamling 1940-1945 på blandade utgåvor. I[..]
15 Objekt