Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 700 kr

i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]

Avslutat rop
850 kr

drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]

Avslutat rop
2 000 kr

lösa blad. 2 äldre egentillverkade Hela världen album samt diverse restsamlingar med frimärken, klipp och enstaka försändelser i askar. Även plastficka med Sverige ** Nominal drygt 600 [..]

Avslutat rop
1 500 kr

Leuchtturm-album med fickor och kassett. Fram t.o.m. bandmärken blandat O/**/*, från 1924 idel **/*. Fyrskilling, Vapen utom 9 öre, ett par Liggande lejon, relativt välbesatt Ringtyp, M[..]

Avslutat rop
4 200 kr

med 23 försändelser på egenmonterade blad.

Avslutat rop
3 900 kr

på egenmonterade blad med beskrivande text. En välarbetad samling som täcker de flesta objekt från detta område: Postbanken, PT-kort, Kvittenskuponger, Motböcker, PS-kuvert, Propaganda [..]

Avslutat rop
425 kr

1912-1988 på försändelser i 3 album.

Avslutat rop
3 900 kr

i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]

Avslutat rop
1 000 kr

på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.

Avslutat rop
14 500 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

Avslutat rop
7 200 kr

1975-2013, inte sällan mer än en av varje. Nominal ca 25.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 128 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 300 kr

10 album + lösa blad.

Avslutat rop
7 200 kr

dessutom ett extra ex av 2003 års bok. Nominal drygt 22.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev. På ett par enstaka ställen sitter stämplade märken i stället för ostämplade. För dessa[..]

Avslutat rop
7 200 kr

undantag för 2018 års bok. I gengäld en extra bok från 1989. Nominal ca 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev varav många självhäftande.

Avslutat rop
1 800 kr

Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200

Avslutat rop
6 600 kr

klämalbum 1855-1949. Finns lite bättre serier inemellan såsom Sverige Kongress och förening, Färöarna provisorier, Grönland "Danmark befriet" även med övertrycken och Finland "Zeppeli[..]

Avslutat rop
3 000 kr

Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
1 300 kr

från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]

Avslutat rop
3 700 kr

flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.

Avslutat rop
7 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

Avslutat rop
8 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

Avslutat rop
6 600 kr

komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]

Avslutat rop
1 400 kr

frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]

Avslutat rop
600 kr

nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Ett Leuchtturm klämalbum med gamla Stater, ganska glest men lite bättre märken finns, i detta album även samling Danzig med Port Gdansk övertryck. Nästa är ett Ka-Be klämalbum med Rik[..]

Avslutat rop
4 000 kr

postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).

Avslutat rop
2 100 kr

i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]

Avslutat rop
1 600 kr

vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.

Avslutat rop
1 600 kr

få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]

Avslutat rop
2 000 kr

Ett rabattmärke saknas i ett av häftena.

Avslutat rop
2 900 kr

Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
26 000 kr

1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]

Avslutat rop
12 000 kr

normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]

Avslutat rop
1 900 kr

originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
19 000 kr

omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]

Avslutat rop
31 000 kr

utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]

Avslutat rop
600 kr

med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]

Avslutat rop
1 200 kr

mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.

Avslutat rop
7 400 kr

Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.

Avslutat rop
375 kr

av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]

Avslutat rop
2 600 kr

Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.

Avslutat rop
1 400 kr

från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.