- Postal Dokument.
- Fyrkantstämplar
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.13
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Olympiska Spelen
- Ångbåts PXP
transit "CASTRES-S-L'AGOUT 19 JANV 71" och ankomststämplat "REVEL 20 JANV 71". Medföljt ballongen "DUQUESNE" som landade nära Ludes (en då ockuperad zon) Posten gömdes i champagne korg[..]
omslag till Tyskland avstämplat "STOCKHOLM 1.1.1872", transit Kiel 4/1. Intyg Sjöman (1973) Mycket gott och sällsynt objekt.
på litet brev med innehåll "STOCKHOLM 9.9.1856" till Kristianstad med "Adres Slagtareänkan Fröbeck". Intyg Svensson (1983) Ett tilltalande objekt, med ett på brev mycket svår nyans. Got[..]
Vi håller stängt måndagen efter auktionen för att förbereda fakturor inför utlämning/hämtning. Hämtning kan ske personligen tidigast på tisdag den 27/2 klockan 10:00, ring/maila oss [..]
avstämplat "STOCKHOLM 3, 4.4.1905", transitstämplat "NEW YORK 15/4.1905".
avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR, 19.11.1909" och ankomststämplat "LUXENBOURG 21.11.09".
med blandfrankering 4x 5 öre + 8 öre Oscar II samt 2 öre Tvåfärgad siffertyp, totalt 30 öre till England avstämplat "STOCKHOLM 28.9.1909" och ankomststämplat "STOCKPORT OC 1 09".
Luxemburg avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR 13.12.08" med inkomplett ankomststämpel Luxembourg 1908.
plåtspricka i övre vänstra hörnet (F.52c V.10). Avstämplat "STOCKHOLM 22.8.1894 5.TUR"
till Utrecht, Holland. Frankerat med 2x 3 öre Tvåfärgad siffertyp samt 3x 20 öre + 50 öre Oscar II. Avstämplat "STOCKHOLM 13.7.96" och ankomststämplat "UTRECHT 16 JUL 96".
avstämplat "ABISKOJOKK 13.8.1910" sänt från Geologisk Konferens med stämpelbundet brevmärke "GEOLOGORUM CONVENTUS SUECIA 1910", ankomststämplat "ST.QUENTIN-S-ISERE 18.8.10" och efter[..]
avstämplat "STOCKHOLM 1 8.10.1908", eftersänt inom landet och ankomststämplat 7/11.
Ryssland. Adresserat till "Docent Dr. Helge Bäckström, Congrés Géologique" (Geolog och senare politiker) Avstämplat "STOCKHOLM HÖTORGET 28.9.1897" och ankomststämplat 21 IX 1897.
på brev till Dresden, Tyskland. Avstämplat "PKXP No 6.A, 24.7.1887" och ankomststämplar "DRESDEN 26.7.87". På baksidan av kuvertet vackert relieftryck med 5 små apor på en trädgren. Kan[..]
Brasilien. Avstämplat "STRÖMSTAD 5.7.1894", transit "PKXP No 64.B, 6.7.1894" och ankomststämplat "RIO DE JANEIRO 27 JUL 94". Det vänstra märket är påsatt över kuvertets kant och skadats[..]
2x 4 öre Ringtyp t.13 till Tyskland. Vackert avstämplat "STOCKHOLM 6, 14.9.1883" transit "PKXP No 2.B.UTR.N., 15.9.1883" samt Tysk dito 16/9.
avstämplad "STOCKHOLM 6.1.1883" med innehåll från Olsson & Wright, Skeppklarerare.
sänt till Schweiz. Avstämplat "STOCKHOLM C 27.8.1880" och ankomststämplat "BASEL 30 VIII 80".
2x 4 öre Ringtyp t.13 sänt till Leipzig, Tyskland. Avstämplat "LUND 16.12.1884" med transit "MALMÖ 17.12.1884" på baksidan tillsammans med tysk transit 18/12.
reklam på hela baksidan av kuvertet. Avstämplat "STOCKHOLM SÖD 16.1.1880".
"WÄNGE 21.7.1884" till Åre.
(10 kr) avstämplat "STOCKHOLM N 21.6.1890" adresserat på lottsedel och sänt till Söderhamn.
Ringtyp Posthorn sänt rekommenderat "RIALA 11.3.1891" till Stockholm.
20+50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "UPSALA 2.10.1886", dock försenat och avstämplat igen vid avgång "UPSALA 4.10.1886" och därefter sänt till Tärnsjö.
10 öre Oscar II boktryck samt 30 öre Ringtyp Posthorn på inrikes ASS till Göteborg. Avstämplat "TVÄRRED 27.12.1889".
vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".
Ringtyp Posthorn på inrikes ASS till Stockholm. Avstämplat "LEKSAND 6.4.1891".
2x 3 öre Ringtyp t.13 + 4 öre Ringtyp posthorn. Avstämplat "SKULTUNA 28.3.1887", sänt till Sköfde.
vackert avstämplat med fyrkantsstämpel "SLITE 14.4.1888". Transit på baksidan "WISBY 15.4.1888" och "PKXP No 2 B.UTR, 18.4.1888" samt på finsk ankomststämpel "ANK 23.4" framsidan.
från Barcelona, Spanien "18 JUIN 63" med notering "via Hamburg" (Fyrkantstämpel "K.S.P.A (D) 20.6.l1863") sänt till Stockholm med ankomststämpel "STOCKHOLM 555 TUR 22.6".
avstämplat "PKXP N:r 6, 4.12.1870" transit "PKXP N:r 2, 5.12.1870" med olika lösennoteringar i bläck och blåkrita.
avstämplat (fyrkantsstämpel) "WISBY 16.10.1844" med notering "Betalt Ystad" och sänt till Mecklenburg-Schwerin med lösenotering "6" i röd krita.
Oscar II boktryck sänt till Tyskland. Vardera värdetecken avstämplat med olika stämpeltyper "LUND 6.10.1889", ankomststämplad Bielefeld 7/10.
3.TUR, 2.4.1896" även stämplad på baksidan "ST:HOLM SÖDER 3.TUR, 2.4.1896". Märket med plåtspricka genom flaggan på 5:an.
avstämplat "KARLSKRONA 2 TUR, 22.7.01", eftersänt till Mörrum med ny frankering 5 öre Oscar II makulerat samma dag med en ny stämpeltyp. Studsbrev.
Frankerad med 1+4 öre Tvåfärgad siffertyp samt 5+10 öre Oscar II avstämplat "SÖDERTELJE 1.7.1895", transit "PKXP.No 2 B.UTR.U, 2.7.1895" och "COLOMBO JY 24 95" samt ankomststämplat "WAT[..]
avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR RÖDBODT, 19.10.10" ankomststämplat "LUXEMBOURG 21.10.10".
(Björk?). Helt plant (vilket är ovanligt, barken brukar "krulla" sig). Avstämplat med del av maskinstämpel Göteborg 2/8, fullt meddelande på baksidan med handskriven datering "Gbg d. 31[..]
avstämplat "STOCKHOLM 11.11.04", ankomststämplat Santiago de Chile 9/11 eftersänt till Valparaiso 10/11.
avstämplat "STOCKHOLM 30.4.1907" och ankomststämplat "TOKIO 22.5.07" och sedan returnerat till Stockholm med ny etikett ankomststämplat 1/7.
till Bälsås, Långaryds Socken. Ursprungligen två vita fjädrar, den ena har fallit av.
inrikes 12 öre vapenbrevsomslag.