av Antonio de Guezala Ayrivié. Inbunden, 1940, 355 sidor. En heltäckande bok om frimärksutgåvan: Plåtning, varianter, tryckfel, nytryck och stämplar, med många och detaljerade illust[..]
STH-Strängnäs-Björksund. "Hugo Tamm"
album och urvalshäften samt i kartong. Mestadels enklare material men en del samlingsvärda märken har skymtats. Även t.ex. svensk årssats från 1985 och en bunt minnespoststämplar från f[..]
Stamp Auctions. Hardback (private) Catalogue + Photoplates, 1959, 65+75 pages. Interesting and unusual. Omslaget med lätt slitna hörn, inlagan i mycket bra skick.
Kustflottan, Skoleskadern. "Pansarbåten Äran".
stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr
häftesårssatser 1970-1989, men även några häften och lösa märken på instickskort. Nominal drygt 5100 kr med mervärde för hela 268 st rabattfrimärken. Även ett antal Sverige Brev ingår.
1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.
de fartyg som inte fick plats lossar i pråmar på redden
Swiss Letter Mail to Foreign Countries av Richard Schäfer. Inbunden, 1995, 448 sidor med 300 illustrationer i färg och 200 svart/vita inklusive portosatser, text på tyska. Begagnad ex[..]
litet brutet hörn.
del I-V. Limmad rygg, 1954, totalt 1506 sidor i 5 volymer. Enkla omslag i blå kartong med delvis blekta och smutsiga ryggar och några veck, inlagor fräscha delvis med smuts på bla[..]
daterad 1956. Ånglok med tender, 2 personvagnar, räls, fartreglage och transformator. Bra skick dock ej funktionstestad.
Edition du Centenaire entiérement revue et corrigée, avec une introduction, des notes et des commentaires par Emmanuel Blanc. Inbunden med läderrygg och guldtryck, 1949, 374 sidor med t[..]
märke med en välplacerad Dansk ringstämpel "1" (Köpenhamn). Intyg Sjöman (1969) Praktexemplar.
filateli. Bland de bättre: Posthistoria från Varbergs Kommun (Ny 2023), Svenska Postverkets Historia i 2 band, Fältposten 1631-2009, The Serpentine Rouletted stamps of Finland 18[..]
filateli. Bland de bättre: Facit Norden 2020, Posten och Pressen 1645-1986, Postens gula bussar, Norges Frimerker 1855-1924.
Volume I New York State av Donald Scott Patton. Inbunden med skyddsomslag, 1967, 350 sidor. A study of the history, the adhesive stamps with their reprints and forgeries. Fräscht [..]