500 kr

av Antonio de Guezala Ayrivié. Inbunden, 1940, 355 sidor. En heltäckande bok om frimärksutgåvan: Plåtning, varianter, tryckfel, nytryck och stämplar, med många och detaljerade illust[..]

400 kr

STH-Strängnäs-Björksund. "Hugo Tamm"

350 kr

album och urvalshäften samt i kartong. Mestadels enklare material men en del samlingsvärda märken har skymtats. Även t.ex. svensk årssats från 1985 och en bunt minnespoststämplar från f[..]

1 200 kr

200 kr

Stamp Auctions. Hardback (private) Catalogue + Photoplates, 1959, 65+75 pages. Interesting and unusual. Omslaget med lätt slitna hörn, inlagan i mycket bra skick.

200 kr

Kustflottan, Skoleskadern. "Pansarbåten Äran".

800 kr

2 800 kr

400 kr

850 kr

stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr

1 900 kr

häftesårssatser 1970-1989, men även några häften och lösa märken på instickskort. Nominal drygt 5100 kr med mervärde för hela 268 st rabattfrimärken. Även ett antal Sverige Brev ingår.

3 000 kr

600 kr

de fartyg som inte fick plats lossar i pråmar på redden

500 kr

Swiss Letter Mail to Foreign Countries av Richard Schäfer. Inbunden, 1995, 448 sidor med 300 illustrationer i färg och 200 svart/vita inklusive portosatser, text på tyska. Begagnad ex[..]

600 kr

1 700 kr

3 700 kr

300 kr

del I-V. Limmad rygg, 1954, totalt 1506 sidor i 5 volymer. Enkla omslag i blå kartong med delvis blekta och smutsiga ryggar och några veck, inlagor fräscha delvis med smuts på bla[..]

650 kr

daterad 1956. Ånglok med tender, 2 personvagnar, räls, fartreglage och transformator. Bra skick dock ej funktionstestad.

2 500 kr

400 kr

Edition du Centenaire entiérement revue et corrigée, avec une introduction, des notes et des commentaires par Emmanuel Blanc. Inbunden med läderrygg och guldtryck, 1949, 374 sidor med t[..]

425 kr

märke med en välplacerad Dansk ringstämpel "1" (Köpenhamn). Intyg Sjöman (1969) Praktexemplar.

550 kr

1 800 kr

200 kr

650 kr

filateli. Bland de bättre: Facit Norden 2020, Posten och Pressen 1645-1986, Postens gula bussar, Norges Frimerker 1855-1924.

3 800 kr

200 kr

Volume I New York State av Donald Scott Patton. Inbunden med skyddsomslag, 1967, 350 sidor. A study of the history, the adhesive stamps with their reprints and forgeries. Fräscht [..]