Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 200 kr

i strip om 10 märken med en avslutande tab på bägge sidor, 1 strip med en dubbel perforering. Totalt 4 strip med 40 st märken.

Avslutat rop
20 kr

GROPA i folkmun, frekventerad av dryckesglada herrar, många journalister

Avslutat rop
3 400 kr

Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.

Avslutat rop
5 000 kr

2019 i fyra tjocka visiralbum. Stortandade i ovanligt bra kvalitet, bra fyrtaliga med bl a Köpenhamnstrycket, bra ryska typer med flera bättre. Ofta flera ex av varje, ibland även av bä[..]

Avslutat rop
225 kr

varav 4 st bruna med blad Bundespost 1949-1969, 1983-1997, 2003-2007, 5 st svarta med mest tomma blad samt 2 röda av olika typ och ett visiralbum.

Avslutat rop
20 kr

cigarrökande polis på taket?, plundrat med avskavning.

Avslutat rop
4 000 kr

Börjar med 4 Skilling (tunt ppr 1857), fräsch 8 Skilling, Svart och Brun Lokal, urval Vapentyp och Ringtyp, Bra Landstorm med 5 kr stpl och **, Kongress & Föreningen stpl och **/* med 1[..]

Avslutat rop
3 500 kr

Norge i 6 visiralbum: Nr 1 med breda marginaler samt ytterligare ett antal skillingvalörer och några andra lite bättre märken. Även en hel del försändelser. Vidare innehåller lådan ett [..]

Avslutat rop
11 000 kr

10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.

Avslutat rop
20 kr

ville militären ha fri sikt? Riss i högra sidan av kortet.

Avslutat rop
4 200 kr

drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]

Avslutat rop
200 kr

fåtal topografiska inemellan.

Avslutat rop
1 900 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Togo, Kamerun, Tchad, Gabon, Moyen Congo, Madagaskar och Réunion. Märken från 1880- till 1970-talet. Mestadels bra kvalitet.

Avslutat rop
2 200 kr

Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.

Avslutat rop
650 kr

från Persien/Iran och Egypten/UAR. Ca 60 % Persien/Iran. Mest äldre märken.

Avslutat rop
9 200 kr

i form av års- och häftesårssatser, varav många från 2000-talet. Även lite presentsatser, miniblock samt löst i låda etc. Nominal drygt 35.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även stort[..]

Avslutat rop
1 700 kr

på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.

Avslutat rop
600 kr

med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.

Avslutat rop
14 000 kr

Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !

Avslutat rop
2 100 kr

Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]

Avslutat rop
400 kr

med mest Sverige pergamynkuvert i botten av lådan och överst mängder av lagda 100-buntar.