- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
Kungstorgets bazarer
med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]
6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]
mycket från Sverige bla: tjock bunt med moderna skadade försändelser med olika postala etiketter, 36 nr av Postsparbankstidningen Lyckoslanten 1940-1947 etc.
2 skadade hörn på högra sidan.
en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]
äldre till modernt. Även ett mindre insticksalbum med märken. Mest stämplat men även lite **/*. I lådan finns också två tomma insticksalbum och en visirpärm med några tomma visirblad.
mer än hälften modernare A6-kort, resten av äldre format.
Schaubek album + en bunt lösa blad med frimärken. Vissa länder tomma/glesa andra mer välbesatta. Bäst torde Tyskland vara, bl.a noterat avart på flygpostserien Rhein/Main 1912 30 pfg Mi[..]
Hela världen album delvis välbesatt. Kontorspärm med samling reklamtryck på servetter samt separat pärm med apelsinetiketter.
mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]
inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]
Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]
inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
samt några stämplar etc. Inga svårare orter men en del vackert stämplat och roliga varianter.
samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]
och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.
på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]
Svensk Nominal för drygt 480 kr, diverse Lettland O/** samt några försändelser, 13 blad med utvalda frimärken från "Exklusiv Kollektion".