- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst I-Gotland
- Ortst N-Halland
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
+ lösa blad och mängder av presentsatser och årssatser.
Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.
Mest avstämplade med flera dubbletter.
Utvalda stämplar, parkombinationer och 2 försändelser. På slutet 3 st 12 öre Vapentyp med räfflat papper.
GROPA i folkmun, frekventerad av dryckesglada herrar, många journalister
varav 4 st bruna med blad Bundespost 1949-1969, 1983-1997, 2003-2007, 5 st svarta med mest tomma blad samt 2 röda av olika typ och ett visiralbum.
cigarrökande polis på taket?, plundrat med avskavning.
Norge i 6 visiralbum: Nr 1 med breda marginaler samt ytterligare ett antal skillingvalörer och några andra lite bättre märken. Även en hel del försändelser. Vidare innehåller lådan ett [..]
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.
ville militären ha fri sikt? Riss i högra sidan av kortet.
drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]