Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]
av Fredrik Nilsson. Inbunden, 2024, 293 sidor. Utgiven i en första upplaga om 200 exemplar. Helt ny bok, fortfarande inplastad.
Nominal drygt 18.700 kr.
2 buntar med helsaker, 6 pergamynlådor med stämplade dubbletter Sverige samt låda med ** häften (mest 1990-2000 talet) Nominal drygt 6.600 kr. Inemellan även något från övriga världen.
The fairy Tale Series (Eventyrserien) i specialdesignad träbox. Varje medalj väger 260 gram med en diameter av 70 mm. Numrerad serie 1977/4000. Medföljer också individuella påsar och st[..]
fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.
Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]
Sverige med 33 st Frimärkshuset samt 6 st Anteba, resten är diverse utländska mest modernt med bla 15 st Corinphila med hårda omslag, 8 st Feldman samt 5 st Spink etc. (34 kg)
dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]
Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.
2 avskavda hörn.
1870-1871 av Ernst M. Cohn. Inbunden, 1995, 113 sidor. Fräsch kvalitet med mindre reva i skyddsomslaget.
album. Ca 90 % av korten svenska. Alla korten är av gamla formatet med många trevliga.