vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.
Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".
på berget ser ut över den trädbefriade bebyggelsen
Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]
i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]
i 18 insticksalbum i proppfull flyttlåda. Trevlig blandning av samlingar och lager från de olika kolonialmakterna utom Brittiska Samväldet som ligger i en annan låda på denna auktion. M[..]
äldre till modernt i 11 album. Bl a ingår en samling Storbritannien 1966-1992 i tre Lindner Falzlos-album, stor andel **/*. Irland bidrar med två album, dels en samling O/**/* 19[..]
Spanien O/**/* äldre till 1930-talet. Gott om märken med hyggliga katalogvärden. Även telegrafmärken, lokala utgåvor och bältespännariana.
normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]
i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.
i 14 album. 8 av albumen är 32-sidiga insticksalbum med dubbletter kronologiskt monterade. Dessutom ingår 3 insticksalbum med mängder av miniark, många av dem **. I ett av dessa album s[..]