Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 300 kr

WWF (17 med Kassett), 3 album ** "Mint stamps of the world" uppsatta på stora blad med vackra motiv från Hela världen, samt 1 album FDC "Flora & Fauna of the world".

Avslutat rop
1 100 kr

med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
10 500 kr

årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
2 000 kr

i form av häften, två årsböcker samt märken i två Leuchtturm-album. Nominal ca 7800 kr med mervärde för hela 112 st rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
4 800 kr

Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

med många dubbletter och markeringar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

Trevliga samlingar från klassiskt till ca år 2000 (Norge). En del lite bättre har setts, bra samlingar att samla vidare på.

Avslutat rop
2 100 kr

"STOCKHOLM 7.7.1857".

Avslutat rop
1 600 kr

i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.

Avslutat rop
1 100 kr

och på några lösblad etc. Bl a ingår en hygglig Sverige-samling O/**/* 1858-1971, 15 danska årssatser i obruten svit 1996-2010, lite svenska ** häften, ett album danskt bälte[..]

Avslutat rop
8 500 kr

hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.

Avslutat rop
1 400 kr

i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Fram t.o.m. 1995 mest stämplat med bl a några lite bättre klassiska märken, 1996-2011 idel ** och nästan komplett. Även relativt vä[..]

Avslutat rop
3 600 kr

hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.

Avslutat rop
2 100 kr

med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
275 kr

Canalzonen O/* på 5 visirblad.

Avslutat rop
1 200 kr

tre tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Många tusen olika märken med bättre inemellan. Den klassiska delen i blandad kvalitet. En hel del **/*.

Avslutat rop
750 kr

fabrik på Kungsgatan vid Domkyrkan, ofr

Avslutat rop
1 200 kr

med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.

Avslutat rop
1 000 kr

på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.

Avslutat rop
3 200 kr

insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]

Avslutat rop
500 kr

inemellan även singelmärken, par och häften. Totalt 2 album med delvis många dubbletter.

Avslutat rop
2 300 kr

Ett hela världen album med frimärken, ett Sverige album glest i början + ett par insticksalbum. Ytterligare 2 insticksalbum blandat. Några försändelser och massor av häften mest 1960-7[..]

Avslutat rop
2 200 kr

Nominal drygt 7200 kr.