"Filialpostkontoret Stockholm NORR 14 MRS 89".
med ca 700 st begagnade svarta visirblad.
i 2 album + mängder att rota igenom i 5 lådor, även många på klipp.
med ca 650 st begagnade svarta visirblad.
10 st 64-sidiga med vita blad samt dito 3 st 16-sidiga.
frankerat med 4+4+30 öre Ringtyp t.13 (F.29 x2, F.35) avstämplat "EKSJÖ 3.9.1884". Alla märken med minst en rundad/kort hörntand. Dåligt öppnat kuvert med pappersskador på höger sida. E[..]
samling **/*/O 1920-1934. Flera lite bättre serier och märken har setts. Gjord på 14 egenmonterade albumblad.
Äldre-modernt med massor att gå igenom.
8 egengjorda albumblad.
utvalda märken på mängder av instickskort samt pergamynkuvert. Blandad kvalitet.
avstämplat Stockholm, ankomststämplad Rangoon Special delivery 7 MY.02, återsänt till avsändaren med ny frankering 2x 1/2 Anna (satt rakt ovanpå Oscarsmärket) "RANGOON 10 MY 02", transi[..]
Massor att gå igenom i 12 album.
(2 cent) till Malmö. Lösen betald med 2x 2 öre Lilla Riksvapnet samt 2x 10 öre Medaljong, alla märkena makulerade med lila rakstämpel "Lösen erlagd." Ankomststämplad Malmö 20.2.12. Vack[..]
Postfrisk ** serie Mi. I-IV €110.
sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.
Krigsfångemärken Mi. XXI-XXIV **.