Auktionsobjekt

Avslutat rop
6 000 kr

även lite stater samt Nya Zeeland 1855-1990. Kängurur till 2 Shilling, George V till 1,4 Sh etc. Bra stater (dock blandad kvalitet) . Nya Zeeland börjar med 1855 Victoria 3 P otandat sa[..]

Avslutat rop
700 kr

område. Avstämplat "Lagmansholm 11.4.40".

Avslutat rop
2 300 kr

i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.

Avslutat rop
2 100 kr

insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.

Avslutat rop
900 kr

svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]

Avslutat rop
400 kr

ofrankerat brev från USA. Stämplat "GÖTEBORG 28.4.1877".

Avslutat rop
1 700 kr

album varav 1 album enbart Kina. Även bunt lösa blad.

Avslutat rop
325 kr

hela världen, mest från Sverige. Även några album med mest enklare frimärken. Helt ogenomgånget av oss.

Avslutat rop
400 kr

"Helsingborg 30.3.1867" till Engelholm, 24 öre Vapentyp "GÖTEBORG 5.1.1865" till Uddevalla samt 3 öre Liggande Lejon Lokalbrev "LINKÖPING 5.8.1864" på brevomslag gjort av 25 öre Stämp[..]

Avslutat rop
3 600 kr

samt bunt årssatser. Samling Island ca 1900-2010 med flera bättre märken.

Avslutat rop
9 800 kr

ca 90 st + ett par inkompletta. Mängder med bättre häften, t.ex. H3, H13, H14, H15 B, H21 O x 2 samt 11 st BC-/CB-häften plus många andra med relativt höga katalogvärden. Bra kvalitet.

Avslutat rop
250 kr

på prydligt litet brevomslag till Tierp.

Avslutat rop
2 300 kr

12 öre Vapentyp, daterat Grebbestad 27 september 1866 och adresserat till Strömstad med innehåll.

Avslutat rop
1 900 kr

samlat i bokstavsordning i 9 album. Även 5 insticksalbum Sverige stämplat tom 2010.

Avslutat rop
1 800 kr

1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]

Avslutat rop
1 800 kr

England, frankerat med 4x 12 öre Vapentyp (trestrip) samt via notering " Malmö, Copenhagen, Körsör, Kiel, Preussen-Belgium". Inga transit eller ankomststämplar.

Avslutat rop
3 500 kr

gröna Leuchtturm album med fickor. Börjar med 4+8 Skilling sedan välfyllt ända till slutet, inemellan enstaka vackra stämplar. Trevlig grundsamling att förbättra uppsatt i fräscha album[..]

Avslutat rop
1 500 kr

i välfyllt visiralbum. Landssamlingar av Serbien, Montenegro, Jugoslavien, Rumänien och Bulgarien. Trevlig samling med mest äldre frimärken. Bättre inemellan.

Avslutat rop
200 kr

i New York. Daterat Stockholm den 22 februari 1869.

Avslutat rop
1 200 kr

1936-1963 + 1988-2014 i 6 album + Maximikort nr 1-152 på lösa visirblad. Även 1 album stämplade block och parkombinationer samt 2 album **/*/(*) med häften 1940-1970 talet och lösa märk[..]

Avslutat rop
7 200 kr

med en hel del trevligt material. Inte minst finns ett stort antal vackra stämplar, både på äldre märken och uppstämplad lyx, inte sällan från Västergötland. Även ett flertal BC-/CB-par[..]

Avslutat rop
400 kr

brev från USA. "GÖTEBORG 26.7.1877".