Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 000 kr

lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 800 kr

32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.

Avslutat rop
800 kr

22 insticksalbum av olika storlek och fyllnadsgrad.

Avslutat rop
1 100 kr

svenska sedlar 5-100 kr (Nominal 330 kr). Liten ask med silvermynt 10 öre - 50 kr med oräknat silvervärde (182 gram).

Avslutat rop
900 kr

visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]

Avslutat rop
800 kr

i 2 album + lösa blad, mest **/*. Även 5 lådor mest lösa märken från Hela världen. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
3 100 kr

2 album, årssatser + löst i låda. Nominal drygt 12.000 kr. Även 10 seriealbum: Jag Farbror Joakim, BC, Bamse, Johan och Lotta etc.

Avslutat rop
850 kr

visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]

Avslutat rop
1 300 kr

av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.

Avslutat rop
2 600 kr

i 8 visiralbum + 5 st insticksalbum samt 2 buntar försändelser. Samlingen börjar med 3x 4 Skilling, 8 skilling (1 saknad tand), 3 öre Svart lokalmärke. Delvis glest besatt och delvis me[..]

Avslutat rop
1 200 kr

6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]

Avslutat rop
950 kr

insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]

Avslutat rop
4 600 kr

Schaubek album + en bunt lösa blad med frimärken. Vissa länder tomma/glesa andra mer välbesatta. Bäst torde Tyskland vara, bl.a noterat avart på flygpostserien Rhein/Main 1912 30 pfg Mi[..]

Avslutat rop
700 kr

inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.

Avslutat rop
650 kr

inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.

Avslutat rop
1 100 kr

äldre till modernt. Även ett mindre insticksalbum med märken. Mest stämplat men även lite **/*. I lådan finns också två tomma insticksalbum och en visirpärm med några tomma visirblad.

Avslutat rop
400 kr

med mycket från Sverige.

Avslutat rop
4 800 kr

stor andel Sverige Brev med många självhäftande. Nominal drygt 17800 kr med mervärde för 42 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
500 kr

tvättade, klipp, mycket Sverige har setts bl. annat ostämplat i mindre låda, nominal drygt 600 kr. Även en trevlig bunt med försändelser m.m.

Avslutat rop
5 000 kr

2019 i fyra tjocka visiralbum. Stortandade i ovanligt bra kvalitet, bra fyrtaliga med bl a Köpenhamnstrycket, bra ryska typer med flera bättre. Ofta flera ex av varje, ibland även av bä[..]

Avslutat rop
3 500 kr

Norge i 6 visiralbum: Nr 1 med breda marginaler samt ytterligare ett antal skillingvalörer och några andra lite bättre märken. Även en hel del försändelser. Vidare innehåller lådan ett [..]

Avslutat rop
1 900 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Togo, Kamerun, Tchad, Gabon, Moyen Congo, Madagaskar och Réunion. Märken från 1880- till 1970-talet. Mestadels bra kvalitet.

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.

Avslutat rop
650 kr

från Persien/Iran och Egypten/UAR. Ca 60 % Persien/Iran. Mest äldre märken.

Avslutat rop
1 700 kr

på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.

Avslutat rop
3 100 kr

instickskort. Stor andel exotiskt material med bl a mycket Franska kolonier. Spännande låda.

Avslutat rop
2 100 kr

Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]

Avslutat rop
1 500 kr

och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]

Avslutat rop
1 600 kr

Alaouites, Gabon och Senegal på totalt 23 blad av olika typ. Michelvärde bara för Alaouites drygt 500 euro och för franska Sudan drygt 270 euro, allt enligt inlämnaren. Bättre märken fö[..]

Avslutat rop
400 kr

Omfattande FDC samling England 1960-2005 troligen nästan komplett. även några från nordiska länder (ej Sverige. En låda full med frimärken i kuvert olika länder bl.a Sverige (minst en 1[..]

Avslutat rop
400 kr

Kalle Anka-pocketar (ingen av de tidiga) i lässkick. I frimärksväg finns bl a en samling Nepal och en samling Indien, båda på lösblad, samt en låda med framför allt Storbritannien och K[..]

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt mängder av blandat i skolåda. Bla Samling Sverige **/* Oscar II-1970 talet i välfyllt album, Äldre mycket glest besatt Shaubek album. Även bunt blandade klämfix, skärap[..]

Avslutat rop
2 000 kr

200 kr minnesmynt i vardera 92,5 % silver, totalt 250 gram rent silver med ett nominellt värde av 2000 kr.

Avslutat rop
500 kr

Nominal drygt 1.900 kr

Avslutat rop
9 400 kr

1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
5 400 kr

+ 114 st lösa märken varav 72 st för Nordiskt porto. Totalt motsvarande drygt 52 st häften.

Avslutat rop
2 500 kr

Mest 1980- och 1990-talet. Nominal drygt 10300 kr.

Avslutat rop
1 300 kr

Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.

Avslutat rop
2 200 kr

topografi. Ca en tredjedel är av gamla formatet.

Avslutat rop
500 kr

och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.

Avslutat rop
300 kr

för Sverige 1951-1989 i två pärmar.

Avslutat rop
650 kr

"Ehrenkreuz der Deutschen Mutter", medalj som delades ut till fertila mödrar. Denna medalj har måtten ca: B18mm H21mm vilket troligen är lite mer ovanligt och en valfri semi-officiell g[..]