Auktionsobjekt

Avslutat rop
750 kr

ostämplade på klipp. Även några klipp med ostämplade högvalörer, Företagspost och julpostmärken.

Avslutat rop
700 kr

nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]

Avslutat rop
400 kr

Bl a ingår 850 g modernt Japan, en hel del tyskt klipp från 2000-talet och ett kilo Sverige.

Avslutat rop
1 800 kr

1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]

Avslutat rop
550 kr

mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 200 kr

Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 800 kr

äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]

Avslutat rop
1 100 kr

äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
1 500 kr

äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.

Avslutat rop
3 100 kr

äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]

Avslutat rop
3 100 kr

med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]

Avslutat rop
950 kr

monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]

Avslutat rop
600 kr

Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".

Avslutat rop
2 900 kr

Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]

Avslutat rop
3 900 kr

i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]

Avslutat rop
7 600 kr

i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
4 200 kr

visiralbum och på stor mängd instickskort från abonnemang. Nominal drygt 16.700 kr. I den här posten ingår också några visirblad med äldre märken i mestadels sämre kvalitet.

Avslutat rop
1 600 kr

i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]

Avslutat rop
2 200 kr

Nominal drygt 8.800 kr.

Avslutat rop
2 600 kr

1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]

Avslutat rop
1 300 kr

mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]

Avslutat rop
12 500 kr

mellan åren 2001 och 2022, totalt 44 st. Nominal drygt 33.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav många självhäftande.

Avslutat rop
3 400 kr

med flera bättre titlar, flera inplastade och prismärkta: 40 st Illustrerade klassiker mellan nr 62-109, 44 st Tuff och Tuss 1953-1958 med nr 2, strönummer av Kalle Anka mest 19[..]

Avslutat rop
1 800 kr

en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]

Avslutat rop
1 900 kr

nummer 1-18 i blandad kvalitet. Alla tidningar som utgivits.

Avslutat rop
1 200 kr

4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]

Avslutat rop
1 000 kr

Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.

Avslutat rop
500 kr

Stor andel från Skandinaviska länder, det mesta stämplat. Svensk nominal mest i form av häften 600 kr. Finns även några Europeiska länder och övriga världen. Ett plockat gammalt Schaube[..]

Avslutat rop
600 kr

vykort, äldre trycksaker, myntkassetter etc. En rolig låda med massor att gå igenom, äldre-modernt.

Avslutat rop
14 000 kr

motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]

Avslutat rop
2 400 kr

30 st lösa rabattfrimärken.

Avslutat rop
950 kr

av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]

Avslutat rop
1 300 kr

därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.

Avslutat rop
1 000 kr

utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]

Avslutat rop
800 kr

äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
500 kr

Priskuranter och Kataloger 1920-30 talet från Åhlen & Holm, John Fröberg, Stråhlin & Persson, Oscar Ahrén etc, Väggalmanackor 1940-1960 talet med flera från bla ICA, bunt järnvä[..]

Avslutat rop
9 000 kr

1930- till 2000-tal i valörer från 5 öre till Sverige Brev. Några lite bättre rullar ingår, t.ex. Swedenborg 100 öre från 1938 (Facit 90 kr/märke). Nominal drygt 30.000 kr.

Avslutat rop
4 400 kr

kontorspärm + 3 specialalbum: Upper Deck album med fotbollsbilder från World Cup USA 94, Hocker collectors trading cards i 2 album, blandade äldre sportbilder samt ca 220 st äldre Ame[..]

Avslutat rop
800 kr

ca 1920-talet. 19 st olika i serien "En Avant". Alla oanvända med spår av infästning på adressidan.

Avslutat rop
600 kr

inklusive flera dubbletter.

Avslutat rop
400 kr

2 olika folkdräkter, Anka, Stork och Uggla. Vissa med veck andra med fuktskador, blandad kvalitet. Eftersökta.

Avslutat rop
11 000 kr

1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.

Avslutat rop
6 000 kr

och inkompletta rullar i mestadels frankeringsvänliga valörer. Bl a ingår mer än 2300 st Förenings-/Ekonomibrev (frankeringsvärde 6 kr/st), 128 st Julpost (frankeringsvärde 14 kr/st) oc[..]