Auktionsobjekt
ostämplade på klipp. Även några klipp med ostämplade högvalörer, Företagspost och julpostmärken.
nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]
Bl a ingår 850 g modernt Japan, en hel del tyskt klipp från 2000-talet och ett kilo Sverige.
1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]
mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.
Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.
äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]
äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.
äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.
äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]
med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]
monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]
Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".
Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]
i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]
i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.
visiralbum och på stor mängd instickskort från abonnemang. Nominal drygt 16.700 kr. I den här posten ingår också några visirblad med äldre märken i mestadels sämre kvalitet.
i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]
1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]
mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]
mellan åren 2001 och 2022, totalt 44 st. Nominal drygt 33.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav många självhäftande.
med flera bättre titlar, flera inplastade och prismärkta: 40 st Illustrerade klassiker mellan nr 62-109, 44 st Tuff och Tuss 1953-1958 med nr 2, strönummer av Kalle Anka mest 19[..]
en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]
nummer 1-18 i blandad kvalitet. Alla tidningar som utgivits.
4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]
Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.
Stor andel från Skandinaviska länder, det mesta stämplat. Svensk nominal mest i form av häften 600 kr. Finns även några Europeiska länder och övriga världen. Ett plockat gammalt Schaube[..]
vykort, äldre trycksaker, myntkassetter etc. En rolig låda med massor att gå igenom, äldre-modernt.
motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]
30 st lösa rabattfrimärken.
av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]
därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.
utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]
äldre-modernt med massor att gå igenom.
Priskuranter och Kataloger 1920-30 talet från Åhlen & Holm, John Fröberg, Stråhlin & Persson, Oscar Ahrén etc, Väggalmanackor 1940-1960 talet med flera från bla ICA, bunt järnvä[..]
1930- till 2000-tal i valörer från 5 öre till Sverige Brev. Några lite bättre rullar ingår, t.ex. Swedenborg 100 öre från 1938 (Facit 90 kr/märke). Nominal drygt 30.000 kr.
kontorspärm + 3 specialalbum: Upper Deck album med fotbollsbilder från World Cup USA 94, Hocker collectors trading cards i 2 album, blandade äldre sportbilder samt ca 220 st äldre Ame[..]
ca 1920-talet. 19 st olika i serien "En Avant". Alla oanvända med spår av infästning på adressidan.
2 olika folkdräkter, Anka, Stork och Uggla. Vissa med veck andra med fuktskador, blandad kvalitet. Eftersökta.
1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.
och inkompletta rullar i mestadels frankeringsvänliga valörer. Bl a ingår mer än 2300 st Förenings-/Ekonomibrev (frankeringsvärde 6 kr/st), 128 st Julpost (frankeringsvärde 14 kr/st) oc[..]