Auktionsobjekt
Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.
i 16 album + mängder av lösa blad.
mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]
lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.
två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]
Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.
av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.
järn och kopparmynt. Överst några minnesmynt 200 kr (2 st) samt 100 kr (3 st), resten silvermynt: 10 öre (31 st), 25 öre äldre (13 st), 25 öre (2 st) 50 öre äldre (5 st), 50 öre (1 st),[..]
visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.
med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.
37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.
12 blad med häften 1960-70 talet.
med mest äldre frimärken i pergamynkuvert och på kort. Massor att gå igenom.
med massor av frimärken löst i flyttlåda.
i 4 fräscha brevalbum + Motivsamling Författare och Kyrkohistoria O/**/* samlat i pergamynkuvert (med mycket information om ämnet) i låda.
Bla: stämplat 1960-2000 i två album samt **/* Vapentyp-1967 i glest besatt album. Även två tjocka delvis glest besatta insticksalbum med moderna engelska dubbletter.
Huvudsamlingar Danmark ** 1961-1985, Norge stämplat 1856-1980 talet samt Island. Utöver dessa även dubbletter.
kuvert. Mycket från Holland, Tyskland, Belgien, Spanien, Italien, Frankrike och England men många av världens länder finns representerade. Massor av sorterande i höstmörkret.
jubileumsutställning i Göteborg. Dubbletter förekommer.
från Hela världen 1880-1930 talet. Även 4 insticksalbum frimärken samt både frimärken och försändelser på ytterligare 100-tals lösa blad.
kvalitet. Även 2 läsvärda svenska böcker om frimärken.
i 4 röda fräscha SAFE Dual album, välfyllt tom 1969 sedan betydligt glesare. Högt anskaffningsvärde.
i mängder av lösa pergamyn- och vanliga kuvert. Även pergamynlåda med äldre 100-buntar. Massor att gå igenom.
lösa rabattfrimärken/Företagspost.
Bra variation och fräsch kvalitet.
De flesta med olika portokombinationer, flera bättre.
häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.
glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.
och storlekar samt 1 visiralbum + drygt 100 st visirblad.
till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.
äldre visiralbum. Helt Frankokuvert, 2 x F2, det ena rundklippt, Stortandade i nyanser av både finska och ryska typer, Köpenhamnstrycket och övrigt bra urval med många dubbletter m/75[..]
stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]
års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.
1855-2003 i två Leuchtturm-album med fickor. För de klassiska märkena är albumet ytterst specialiserat med fickor för olika plåtar och typer. Det kan därför se lite glest ut på vissa si[..]
visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]
i blandade färger och storlekar, några böcker: bla Vilovara -91, 4 Skilling 1855 (Norge), Michel Sydvästeuropa 2013 (nära nyskick), ihopfällbart förstoringsglas samt modern UV-lampa (in[..]
med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulationskort etc inemellan.
med bl a en komplett ** serie med "Danmark befriet"-påtryck + 6 påtryck med alternativ färg. Facitvärde på drygt 30.000 kr. "Olika motiv" *. Totalt sett är samlingen ungefär halvbesatt [..]
med 1000-tals lösa och i buntar samt samlat i kontorspärm. Massor att gå igenom.
varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]
grönt Leuchtturmalbum med fickor. Välfylld enligt grundnummer med få luckor tom 1982 senare mer luckor men också en del uppstämplad LYX. Blandad kvalitet.
2 välfyllda visiralbum. Genomgående mycket dubbletter, nyanser och varianter. Börjar med 15 st 4 Skilling, 6 Skilling luckfyllare, 2 st 8 Skilling varav en luckfyllare samt 2 st 24 Sk[..]
även lite stater samt Nya Zeeland 1855-1990. Kängurur till 2 Shilling, George V till 1,4 Sh etc. Bra stater (dock blandad kvalitet) . Nya Zeeland börjar med 1855 Victoria 3 P otandat sa[..]
hela världen, mest från Sverige. Även några album med mest enklare frimärken. Helt ogenomgånget av oss.