Auktionsobjekt

Avslutat rop
900 kr

Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 album + mängder av lösa blad.

Avslutat rop
12 000 kr

mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]

Avslutat rop
1 200 kr

lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.

Avslutat rop
700 kr

två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
1 800 kr

av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 300 kr

järn och kopparmynt. Överst några minnesmynt 200 kr (2 st) samt 100 kr (3 st), resten silvermynt: 10 öre (31 st), 25 öre äldre (13 st), 25 öre (2 st) 50 öre äldre (5 st), 50 öre (1 st),[..]

Avslutat rop
5 400 kr

visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.

Avslutat rop
1 400 kr

med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.

Avslutat rop
8 600 kr

37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.

Avslutat rop
600 kr

12 blad med häften 1960-70 talet.

Avslutat rop
2 100 kr

med mest äldre frimärken i pergamynkuvert och på kort. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
900 kr

med massor av frimärken löst i flyttlåda.

Avslutat rop
400 kr

i 4 fräscha brevalbum + Motivsamling Författare och Kyrkohistoria O/**/* samlat i pergamynkuvert (med mycket information om ämnet) i låda.

Avslutat rop
550 kr

Bla: stämplat 1960-2000 i två album samt **/* Vapentyp-1967 i glest besatt album. Även två tjocka delvis glest besatta insticksalbum med moderna engelska dubbletter.

Avslutat rop
1 100 kr

Huvudsamlingar Danmark ** 1961-1985, Norge stämplat 1856-1980 talet samt Island. Utöver dessa även dubbletter.

Avslutat rop
1 500 kr

kuvert. Mycket från Holland, Tyskland, Belgien, Spanien, Italien, Frankrike och England men många av världens länder finns representerade. Massor av sorterande i höstmörkret.

Avslutat rop
475 kr

jubileumsutställning i Göteborg. Dubbletter förekommer.

Avslutat rop
2 200 kr

från Hela världen 1880-1930 talet. Även 4 insticksalbum frimärken samt både frimärken och försändelser på ytterligare 100-tals lösa blad.

Avslutat rop
400 kr

kvalitet. Även 2 läsvärda svenska böcker om frimärken.

Avslutat rop
550 kr

i 4 röda fräscha SAFE Dual album, välfyllt tom 1969 sedan betydligt glesare. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
4 700 kr

i mängder av lösa pergamyn- och vanliga kuvert. Även pergamynlåda med äldre 100-buntar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
850 kr

lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
800 kr

Bra variation och fräsch kvalitet.

Avslutat rop
5 200 kr

De flesta med olika portokombinationer, flera bättre.

Avslutat rop
700 kr

häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.

Avslutat rop
3 100 kr

glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.

Avslutat rop
500 kr

och storlekar samt 1 visiralbum + drygt 100 st visirblad.

Avslutat rop
1 700 kr

till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.

Avslutat rop
3 500 kr

äldre visiralbum. Helt Frankokuvert, 2 x F2, det ena rundklippt, Stortandade i nyanser av både finska och ryska typer, Köpenhamnstrycket och övrigt bra urval med många dubbletter m/75[..]

Avslutat rop
1 200 kr

stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]

Avslutat rop
1 800 kr

års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.

Avslutat rop
2 600 kr

1855-2003 i två Leuchtturm-album med fickor. För de klassiska märkena är albumet ytterst specialiserat med fickor för olika plåtar och typer. Det kan därför se lite glest ut på vissa si[..]

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]

Avslutat rop
450 kr

i blandade färger och storlekar, några böcker: bla Vilovara -91, 4 Skilling 1855 (Norge), Michel Sydvästeuropa 2013 (nära nyskick), ihopfällbart förstoringsglas samt modern UV-lampa (in[..]

Avslutat rop
400 kr

med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulationskort etc inemellan.

Avslutat rop
5 000 kr

med bl a en komplett ** serie med "Danmark befriet"-påtryck + 6 påtryck med alternativ färg. Facitvärde på drygt 30.000 kr. "Olika motiv" *. Totalt sett är samlingen ungefär halvbesatt [..]

Avslutat rop
650 kr

med 1000-tals lösa och i buntar samt samlat i kontorspärm. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
800 kr

varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]

Avslutat rop
2 000 kr

grönt Leuchtturmalbum med fickor. Välfylld enligt grundnummer med få luckor tom 1982 senare mer luckor men också en del uppstämplad LYX. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
6 000 kr

2 välfyllda visiralbum. Genomgående mycket dubbletter, nyanser och varianter. Börjar med 15 st 4 Skilling, 6 Skilling luckfyllare, 2 st 8 Skilling varav en luckfyllare samt 2 st 24 Sk[..]

Avslutat rop
6 000 kr

även lite stater samt Nya Zeeland 1855-1990. Kängurur till 2 Shilling, George V till 1,4 Sh etc. Bra stater (dock blandad kvalitet) . Nya Zeeland börjar med 1855 Victoria 3 P otandat sa[..]

Avslutat rop
325 kr

hela världen, mest från Sverige. Även några album med mest enklare frimärken. Helt ogenomgånget av oss.