Auktionsobjekt

Avslutat rop
27 000 kr

på 26 visirblad i album, delvis många dubbletter. Börjar med 12 st stora drakar och 21 st små drakar i nyanser och olika stämplar, fortsätter med flera bättre märken: Stämpelmärken 1 oc[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Från 1850 till ca: 1920 i två Visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser etc. Bättre märken inemellan. Blandad kvalitet och eventuellt något eftertryck eller förfalskning. Även lite o[..]

Avslutat rop
2 300 kr

i 2 SAFE Dual album. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
1 600 kr

pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]

Avslutat rop
1 500 kr

modernt från de flesta östeuropeiska länderna i 5 visiralbum, 2 insticksalbum samt överfull skolåda med märken, löst och i pergamynkuvert. Massor att gå igenom med enbart Rysslan[..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]

Avslutat rop
2 600 kr

i 2 SAFE-Dual album. En trevlig samling mest stämplad, bäst på brukssköldarna med lite svårare märken, sedan välfylld utan de allra dyraste blocken och frimärkena. Utmärkt att samla vid[..]

Avslutat rop
1 900 kr

i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.

Avslutat rop
1 000 kr

med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.

Avslutat rop
1 500 kr

mängder av lösa märken i skolåda. Samling Tyska Riket samt Stater i 2 visiralbum + 2 specialalbum ** Tysklands Återförenande 1990.

Avslutat rop
2 000 kr

i 15 album + låda med lösa märken. England **/* 1887-1982 i 2 bruna Leuchtturm album med fickor och kassetter samt visiralbum block etc. Stämplad samling i visiralbum från fräsch 1 penn[..]

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 200 kr

Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]

Avslutat rop
850 kr

med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.

Avslutat rop
11 500 kr

flera bättre märken i 3 visiralbum med vardera Asien, Oceanien, Amerika+Europa. Bra Australienska Stater, Indien med stater, Kanada samt Västindien och specialsamling Malta i 2 in[..]

Avslutat rop
550 kr

lösa och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
2 500 kr

i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.

Avslutat rop
2 300 kr

delvis i Facit album och delvis på visirblad. Glest besatt i början dock mycket kompletterande och även dubbletter på visirbladen. Från 1981-2006 nära komplett **. Även separat album me[..]

Avslutat rop
1 300 kr

märken, mest 1980-talet. Nominal drygt 750 kr. Därutöver 10 rabatthäften (varav 8 för nordiskt porto) samt 18 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
550 kr

med ca 750 st märken i visiralbum, äldre-modernt från Mocambique, Nyassa, Azorerna, Kap Verde, Guinea, S.Tomé, Angola etc.

Avslutat rop
1 200 kr

Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]

Avslutat rop
750 kr

i visiralbum, börjar med 3 visirblad Stater inklusive nytryck och förfalskningar, på slutet även något Lösen, Paketpost, Lombardiet-Venetien, Fiume etc.

Avslutat rop
300 kr

SÖDERHAMN 1858.05.20.

Avslutat rop
1 100 kr

(F.19-27) Facit 10.000 kr.

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
350 kr

Torrskog Kyrka med notering "afg. fr. D vik (Dingelvik) d. 20 maj fort genast befaller Kylander". Kungörelsen är tryckt i Vänersborg.

Avslutat rop
400 kr

Vapentyp-modernt i 15 album + några kuvert med välgörenhetsmärken i ark/delar.

Avslutat rop
400 kr

både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.

Avslutat rop
800 kr

massor med frimärken, lösa och i pergamynkuvert samt på visirkort. Vapentyp-modernt med massor att gå igenom och sortera. Överst i lådan 100-tals ortsstämplar, äldre-modernt.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.

Avslutat rop
600 kr

i 21 album + lösa blad samt låda. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

Allt från lösa märken, till pergamynkuvert och visirkort. Äldre-modernt med massor att gå igenom och sortera.

Avslutat rop
700 kr

Äldre-modernt, både gratulation och topografi med mycket kort från Sverige.

Avslutat rop
600 kr

Svenska sedlar nominellt värde 1.050 kr med (1) 500 kr, (2) 100 kr, (21) 10 kr och (28) 5 kr samt 2 st olika 1 kr.

Avslutat rop
550 kr

brev och vykort från Hela världen, dock mest Sverige.

Avslutat rop
1 900 kr

Hela världen. Delvis samlat i album med ett trevligt album svenska kungligheter och kända personer med bla cirkuskort. Även mycket utländskt runt 1900-1920. Låda + album äldre bokmä[..]

Avslutat rop
300 kr

brevalbum, 2 SAFE Dual med sverigeblad 1970-1980 tomt samt 1972-1980 med ** frimärken. Även extra blad av olika modeller. Färgkartan "55" samt rejäl bunt Nordisk Filateli som enligt inl[..]

Avslutat rop
5 000 kr

samt häften i lådor, många med markeringar. Även låda lite äldre frimärken (1940-70) med oräknad nominal. Nominal på det räknade drygt 21.000 kr.

Avslutat rop
5 000 kr

varav 270 st självhäftande. Nominal 12.690 kr.

Avslutat rop
450 kr

Mycket Färöarna och Grönland med flera bättre häften i dubbletter.

Avslutat rop
1 200 kr

halvmodernt i ett par album och på mängder av lösblad. Stor mängd och bra variation med några lite bättre märken inemellan. Även mindre mängd försändelser.

Avslutat rop
2 500 kr

flera med markeringar och varianter.

Avslutat rop
500 kr

lösa blad. Ca två tredjedelar God helg och en tredjedel topografi. Många Göteborgskort, varav flera trevliga, bland de topografiska. Så gott som alla av gamla formatet (eller mini[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 5 lådor + 8 album. Mycket från Sverige men också övriga världen. Värderingskataloger från Sverige och Finland medföljer. Ett bortglömt samlingsområde, passa på tillfället. Massor att [..]

Avslutat rop
900 kr

bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.