Auktionsobjekt

Avslutat rop
2 900 kr

5,8 gram 90% guld.

Avslutat rop
2 900 kr

5,8 gram 90% guld.

Avslutat rop
650 kr

i 2 röda SAFE Dual album. Mest stämplat glest besatt i början sedan välfyllt **/* från 1950-talet och framåt.

Avslutat rop
3 200 kr

I flyttlåda. 16 årsböcker mellan 1986 och 2003 ej kompletta år men dubletter förekommer. Årsatser mellan 1979-1996 ej kompletta år men dubletter förekommer. En lite låda med häften, någ[..]

Avslutat rop
11 500 kr

i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]

Avslutat rop
7 200 kr

Leuchtturmalbum med fickor tom 1936, på slutet insatt några visirblad för tjänste och lösenmärken. En fräsch ostämplad samling med bla Liggande lejon komplett i grundnummer, något glest[..]

Avslutat rop
3 200 kr

bla: 8 medaljer och pins Odd-Fellow, För rikets försvar etc samt 10 st 100/200 kr minnesmynt i silver (Nominal 1.400 kr) samt 200 kr i 5/10 kr sedlar. Även silvermynt: 10 kr (1), 5 kr ([..]

Avslutat rop
1 500 kr

Samling EU-myntbrev på drygt 30 st samlarblad, album Papua myntbrev, låda med diverse svenska myntset 1990-2007. Även 3 årsböcker med frimärken Belgien 2000, Singapore 1999, Australien [..]

Avslutat rop
650 kr

+ lösa blad och mängder av frimärken i plastfickor. Även 2 sidor i album med mest BREV-märken utan gummering (*). Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
9 200 kr

utgivna av Myntverket Moneta i Malmö. 25 brev med udda mynt/medaljer + 8 st med äldre svenska 2 kr i silver samt ytterligare 46 silvermynt/medaljer. Högt anskaffnings- och silvervärde.

Avslutat rop
15 500 kr

23 st medaljer från serien Sveriges regenter, diverse mynt med utländska valörer, dito medaljer, Olympiadmotiv, Moderna minnes silverdollar USA etc. De flesta med 92,5% silver. Högt ans[..]

Avslutat rop
500 kr

begagnat skick mestadels fulla med frimärken hela världen, mest enklare material med mycket Norden. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
650 kr

begagnat skick. Albumen är fulla med frimärken från hela världen, mest enklare material. Uppskattningsvis ca 30.000 märken totalt. Lådan väger drygt 21 kg.

Avslutat rop
3 400 kr

med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]

Avslutat rop
1 000 kr

till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Mest Klassiskt-ca1960 talet i blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 000 kr

i 15 oftast välfyllda album och löst i plastlåda. Frimärken mest från Norden, Australien, Kanada, Storbritannien och Nya Zeeland. Stor mängd.

Avslutat rop
8 000 kr

eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.

Avslutat rop
600 kr

Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]

Avslutat rop
5 800 kr

makulerade med två olika datum. HALMSTAD 26.10.1894 (48 st) samt 21.11.1894 (52 st) Oftast rättvända stämplar. Facit för 25 st 4-block= 35.000 kr.

Avslutat rop
4 000 kr

"STOCKHOLM PAKET STADEN 17.4.1885". Facit 25 4-block =28.000 kr. Mycket sällsynt objekt.

Avslutat rop
36 000 kr

Postsparbanken, signerad av konstnären E. Forseth 1933 med egenhändig anteckning "Alternativ utan Posthorn i enlighet med 1.a Intendentens önskan".

Avslutat rop
1 200 kr

exemplar med fastsättare i marginalen, 3 öre dock *, alla med posthorn eller marginalvm.

Avslutat rop
450 kr

fyrblock med arkmarginal, tandningen något separerad i mitten. Välcentrerat med 2 praktstämplar 1:a Dag "STOCKHOLM CONGRES POSTAL UNIVERSEL 4.7.24".

Avslutat rop
475 kr

mängder av album (många av dem lite glest besatta) och några lösblad. Bl a ingår en till synes komplett samling Färöarna ** 1975-2004 i ett Leuchtturm-album med fickor samt ett instic[..]

Avslutat rop
2 700 kr

affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]

Avslutat rop
6 400 kr

Vapenbrev med innehåll daterat Wenersborg 27 oktober 1866. Bläckmakulerat märke sänt till Uddevalla.

Avslutat rop
375 kr

med porträttbilden förskjuten uppåt.

Avslutat rop
5 000 kr

ca 570 olika stämplar i visiralbum. Många Prakt/Lyx stämplar inemellan några på klipp. Bland de bättre: Bössgård, Eringsboda, Espö, Fanthyttan, Fulltofta 1879, Hinneryd, Malingbo, Mjell[..]

Avslutat rop
9 000 kr

märken i 2 album med många Prakt/Lyx stämplar inemellan även några klipp. Bland de bättre: Björneröd, Fredros, Fisketorp, Gråmanstorp, Gärdhem, Gärds Lyngby, Göddelöf, Hörks, Härsjön, H[..]

Avslutat rop
600 kr

och vackert Schaubek ILLUSTRIERTES BRIEFMARKEN ALBUM från 1889, elfte upplagan. Ett mindre antal märken i. Även samling Schweiz O/* 1854-1944 med en hel del märken, låda Schweiz dubb[..]

Avslutat rop
400 kr

utländska årssatser, bl a 3 st Kina, svenska dubbletter i pergamynkuvert, 2 album hela världen, motivsamling djur (nästan allt **/*), ett Norden-album med lite märken i samt drygt 50 st[..]

Avslutat rop
700 kr

på brevstycke stämplad Carlskrona 15.9.1856. Intyg Sjöman (1971) "Mycket gott objekt".

Avslutat rop
300 kr

stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]

Avslutat rop
450 kr

Fyrkantstämpel Wrigstad 21.10 1856. Intyg Sjöman (1968) "Mycket gott exemplar". Tidigare okänd i Postal.

Avslutat rop
4 900 kr

med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.

Avslutat rop
8 200 kr

i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]

Avslutat rop
325 kr

Besatta till nästan tomma album, mest Europeiska länder, en liten samling hundar på blad och en låda full med Safe små instickskort. (F)

Avslutat rop
650 kr

i pergamynpåsar och askar, mycket att gå igenom. Bäst torde vara svensk nominal, drygt 1.600 kr + 29 rabattmärken.

Avslutat rop
2 100 kr

med förtryck för olika tyska områden, Bund till 1971, Riket till 1933 och en hel del besittningar, omröstnings områden och zoner. Utmärkta album att samla vidare i. Även 5 insticks albu[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.

Avslutat rop
3 500 kr

och 4 inom Sverige.

Avslutat rop
450 kr

i 7 tjocka 64 sidiga insticksalbum och 2 med färre sidor. Flera av albumen i gott skick.