Auktionsobjekt

500 kr

av Dimitri P. Zaphiriou. Inbunden i stort format med skyddsomslag, 1987, 560 sidor. Fräscht begagnat exemplar. (2,9 kg)

Avslutat rop
9 200 kr

1996-2013 i två DAVO-album. Bra Aur-valörer med flera dyra **, ett par bättre I GILDI **, Christian IX komplett med alla de dyraste **, även Två kungar komplett med alla de dyraste **, [..]

Avslutat rop
2 300 kr

påse med pergamynkuvert. Mest enklare märken men även nyare Sverige ** 2002-2012 med nominal drygt 9.000 kr (då vi räknat 15 kr för Sverige Brev, numera är ju dessa värda 18 kr/st)

Avslutat rop
2 300 kr

visiralbum, där det ena albumet innehåller stämplade märken och det andra ostämplade. Albumet med stämplade märken är lite rörigt monterat, där enklare material blandas med bättre utan [..]

300 kr

av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.

Avslutat rop
425 kr

(utom de sista 3 åren, där används Facit-blad) i 3 album. Välbesatt samling med relativt få luckor, dock saknas alla rabattfrimärkena. Ett av albumen innehåller bara häftesblock. Nomina[..]

Avslutat rop
250 kr

märken Hela världen.

Avslutat rop
800 kr

originalförpackning. Bruksanvisning medföljer. Nypris runt 3000 kr. Perfekt apparat för dig som vill kunna tvätta några tiotals frimärken och få dem torra och välpressade på några få mi[..]

200 kr

av Hugh J. Baker och J. David Baker. Inbunden med skyddsomslag, 1985, 343 sidor. En sammanställning av artiklar tidigare publicerade i Stamps Magazine 1962-1969. Fräscht begagnat skick [..]

Avslutat rop
200 kr

består av ett 15-tal tomma insticksalbum med bl a 3 st 64-sidiga, varav två nya inplastade. Resten av lådan innehåller t.ex. ett ungerskt specialalbum "Frimärkets dag 50 år" och även en[..]

Avslutat rop
4 600 kr

modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.

300 kr

Festschrift zur erinnerung an die 50 jährige wiederkehr des gründungstages des Hamburg-Altonaer Briefmarken-sammler-vereins zu hamburg R.V. Inbunden, 1935, 153 sidor + separat häfte på [..]

Avslutat rop
4 900 kr

Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.

250 kr

av Jean J. Winkler. Inbunden, 1968, 554 sidor. Lätt kantstött omslag, Fräscht exemplar.

Avslutat rop
1 300 kr

talet med flera kända filmer och kultklassiker.

Avslutat rop
500 kr

fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.

250 kr

av Walter Kruschel. Inbunden med skyddsomslag, 1987, 377 sidor + karta i ficka på slutet. Fräscht exemplar. (1,9 kg)

Avslutat rop
1 300 kr

etc i 2 album, mest äldre-1960 talet. Ett album enbart ca 300-400 st National Wildlife Conservation Stamps (USA) * 1940-1958 med djur och växter som motiv.

Avslutat rop
700 kr

Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.

200 kr

Det Danska Postväsendets 300-års jubileum utgiven av Kjobenhavns Philatelistklub, Privat halvfransk inbindning, 1925, 151 sidor. Handbok och specialkatalog över Danska frimärken under d[..]

Avslutat rop
150 kr

i blandade färger av olika fabrikat. Även Sverige grönt Leuchtturm album med fickor och kassett 1971-1990.

Avslutat rop
600 kr

fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.

250 kr

av Jensen, Kaaber & Jessen. Inbunden med skyddsomslag, 1990, ca 300 sidor. Handbok med information om alla Danska postorter. fräscht exemplar med liten reva i skyddsomslaget.

Avslutat rop
300 kr

+ några besittningar: Java, Sumatra etc. Delvis många dubbletter i 2 tjocka insticksalbum + några få sidor i ett 3:e album.

Avslutat rop
1 300 kr

Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.

300 kr

av Åke Rietz. Limmad rygg, 2014, 155 sidor. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
1 700 kr

5 st inbundna volymer 1780-84 + 1807-27 samt bunt med drygt 100 st inplastade och prismärkta kungörelser mest från 1700-talet. Många olika ämnen, sjöfart, skatter, Sverige i relation ti[..]