Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 300 kr

talet med flera kända filmer och kultklassiker.

Avslutat rop
1 700 kr

5 st inbundna volymer 1780-84 + 1807-27 samt bunt med drygt 100 st inplastade och prismärkta kungörelser mest från 1700-talet. Många olika ämnen, sjöfart, skatter, Sverige i relation ti[..]

Avslutat rop
250 kr

broschyrer, häften och trycksaker/bältesspännarmaterial. Kulturhistoria med många trevliga annonser etc.

Avslutat rop
300 kr

+ några besittningar: Java, Sumatra etc. Delvis många dubbletter i 2 tjocka insticksalbum + några få sidor i ett 3:e album.

Avslutat rop
150 kr

i blandade färger av olika fabrikat. Även Sverige grönt Leuchtturm album med fickor och kassett 1971-1990.

Avslutat rop
275 kr

i olika former och språk Svenska, Danska, Tyska och Engelska. Gammalt och nytt, bl.a specialböcker, kataloger, inbundna tidskrifter 1880-tal till 1890 m.m. Intressant och rolig låda fö[..]

Avslutat rop
475 kr

dubbletter i välfyllt visiralbum inemellan även klipp, Oscar II-modernt i visiralbum samt instickalbum med vackra stämplar mest på klipp.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.

Avslutat rop
850 kr

i 5 tjocka pärmar och större låda ifrån Tyskland, DDR, BERLIN och BUND. Flera praktstämplar har setts. Intressant låda för den som samlar Tyskland.

Avslutat rop
4 000 kr

lösa märken och Postens motivblad. Nominal drygt 19.000 kr (med Sverige Brev räknat som 15 kr, numera är ju portot 18 kr, varför nominalen är något högre än angivet). I den här posten i[..]

Avslutat rop
275 kr

med dubbletter i mängder av pergamynkuvert.

Avslutat rop
300 kr

även tvättade märken i pergamynkuvert etc. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
375 kr

med mycket från Sverige.

Avslutat rop
250 kr

med mycket från Sverige, Äldre-modernt.

Avslutat rop
400 kr

i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.

Avslutat rop
300 kr

frimärken löst och i pergamynkuvert. En trevlig säck för kalla vinterkvällar.

Avslutat rop
650 kr

pergamynkuvert med frimärken från en mängd olika länder. Även t.ex. ett par insticksalbum med märken samt en relativt omfattande samling cigarretiketter.

Avslutat rop
5 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 26.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
5 400 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 27.500 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
600 kr

klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.

Avslutat rop
7 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 36.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
750 kr

innehåll: ett visiralbum Sverige **/* med nominal för några hundra samt enstaka bättre märken, t.ex. 10 st Swedenborg BC **, 3 st insticksalbum Sverige stämplat, en ask med ett par hund[..]

Avslutat rop
850 kr

alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.

Avslutat rop
200 kr

Vackert handmålat original till Herrarnas kalender 1953 med porträtt av Lennart Hyland (inramad med glas), Handkolorerat originaltryck Olympiska Spelen inramad i passepartout, Inramad t[..]

Avslutat rop
80 kr

av J.Schmidt-Andersen. Fräscht inbundet exemplar med 10 st nytryck på sidan 17. Omslag med hörnveck och skav.

Avslutat rop
150 kr

Mest stämplade inrikes enkla brefkort från 1800-talet. Varianter, snygga stämplar och intressanta meddelanden.

Avslutat rop
350 kr

3 lådor samt lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
5 200 kr

(4 insticksalbum, ett visiralbum med strips och 2 album med postens instickskort) 1960 till 2000-talet. Nominal drygt 25.600 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.

Avslutat rop
4 800 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
5 200 kr

visiralbum, på lösblad och i 3 insticksalbum. Albumen är ofta glest besatta men totalt sett blir det ändå en hel del märken. Norden, en samling stämplat Ungern, en samling Kanada[..]

Avslutat rop
450 kr

6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]

Avslutat rop
6 400 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
2 200 kr

varav 8 är insticksalbum. Flera motivsamlingar - Olympiad (2 album), CEPT 3 album, QEII ett album, fotboll ett album. Vidare Schweiz samling i insticksböckerna och ett album och lösa b[..]

Avslutat rop
4 400 kr

6 visiralbum och 6 insticksalbum från slutet av 1800-talet till 1980-talet med flera lite bättre serier och block.

Avslutat rop
800 kr

(3 Visir och 2 Leuchtturm) 1960-tal till 2010, diverse postens julgåvor och lite PT och Maxi kort. Allt i proppfull flyttlåda.

Avslutat rop
950 kr

lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 700 kr

Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]

Avslutat rop
350 kr

album och urvalshäften samt i kartong. Mestadels enklare material men en del samlingsvärda märken har skymtats. Även t.ex. svensk årssats från 1985 och en bunt minnespoststämplar från f[..]

Avslutat rop
650 kr

daterad 1956. Ånglok med tender, 2 personvagnar, räls, fartreglage och transformator. Bra skick dock ej funktionstestad.

Avslutat rop
1 900 kr

häftesårssatser 1970-1989, men även några häften och lösa märken på instickskort. Nominal drygt 5100 kr med mervärde för hela 268 st rabattfrimärken. Även ett antal Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
1 700 kr

Vapentyp-modernt i 13 album + lösa blad. Inklusive 1 vykortsalbum äldre format samt några album övriga världen. Även bunt brev hela världen samt spännande skolåda med mest utvalda märke[..]

Avslutat rop
800 kr

topografi och övrigt. Ca 2000 kort av nya formatet och 400 av gamla. Utöver detta bunt julkort i miniformatet, brefkortsalbum med vykort samt ett par tomma album av olika slag.

Avslutat rop
550 kr

filateli. Bland de bättre: Posthistoria från Varbergs Kommun (Ny 2023), Svenska Postverkets Historia i 2 band, Fältposten 1631-2009, The Serpentine Rouletted stamps of Finland 18[..]

Avslutat rop
600 kr

med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.

Avslutat rop
650 kr

filateli. Bland de bättre: Facit Norden 2020, Posten och Pressen 1645-1986, Postens gula bussar, Norges Frimerker 1855-1924.

Avslutat rop
100 kr

från 1975-1977 samt något från 1980 talet. Även diverse Samlarnytt, FH Nytt, Postfolket etc.