Auktionsobjekt

Avslutat rop
200 kr

storlekar och färger.

Avslutat rop
1 600 kr

vykort. Stor andel topografi och ungefär 1/3 av korten i gamla formatet. Till denna post hör också Jonas Hällströms skrift "Handbok för vykortssamlare som vill göra ett vykortsexponat".

Avslutat rop
300 kr

välfylld stor flyttlåda. Lådan väger drygt 24 kg.

Avslutat rop
900 kr

på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.

Avslutat rop
3 700 kr

1940-talet, i diverse album, på lösblad och löst i pergamynkuvert och askar. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Lite spännande låda.

Avslutat rop
1 500 kr

Märken i album, på lösblad, i pergamynkuvert etc. Även försändelser och klipp. Relativt stor andel **/* vad gäller Finland. Lådan väger 22 kg.

Avslutat rop
475 kr

ett antal album (ett par av dem glest besatta), på lösblad och i stor mängd pergamynkuvert. Även lite försändelser. Relativt bra spridning. Lådan väger drygt 21 kg.

Avslutat rop
550 kr

frimärken (t.ex. ett specialalbum UPU), svensk nominal för drygt 350 kr, några volymer litteratur (t.ex. "Falska frimärken" samt ett par utländska vykortskataloger) och en hel del förs[..]

Avslutat rop
325 kr

inemellan även lösa märken och märken i pergamynkuvert.

Avslutat rop
275 kr

stämplat från Vapentyp-1992 med mängder av dubbletter. Enstaka dubbletter i början och mer välfyllt från 1970-talet.

Avslutat rop
600 kr

en hel del singelmärken och par etc. på egenmonterade blad. Samlingen löper från F.71 t.o.m. F.609 och innehåller en hel del 5-strip av högvalörer med hyggliga katalogvärden. Även t.ex.[..]

Avslutat rop
2 100 kr

äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]

Avslutat rop
2 100 kr

egenmonterade blad. Några lite bättre märken finns med, men en del av BC-/CB-paren ser klippta ut. Även vackra stämplar inemellan, inte minst gäller detta märkena från 1960-talet.

Avslutat rop
400 kr

samt lösa märken, klipp och pergamynkuvert i skolåda. Även kontorspärm med ** Sverige mest 1970-1990 talet samt ** årssats 1987+1992. Nominal drygt 1.300 kr.

Avslutat rop
600 kr

med några lite bättre klassiska märken, en omfattande samling Tjeckoslovakien O/**/*, en mindre samling Rumänien O/**/*, ett tjockt hela världen-album med många olika länder repres[..]

Avslutat rop
2 500 kr

egenmonterade blad med mängder av lyxstämplar, även på sådana märken man sällan ser vackert stämplade. Fram till 1988 är de flesta märkena stämplade Luleå (oftast Luleå 1), därefter Kir[..]

Avslutat rop
1 100 kr

2 plomberade kilovaror 1977+1978, Några 100 försändelser klassiskt-modernt bla bunt E-journaler, Några ** presentsatser och häften med Nominal drygt 150 kr, spännande stor låda O-län me[..]

Avslutat rop
1 200 kr

mest 1980- till 1990-tal. Mervärde för 16 st rabattfrimärken. Även diverse frimärken hela världen i några album och i kuvert samt 2 st 6-ringade visirpärmar, varav ett med lite tomma vi[..]

Avslutat rop
3 400 kr

Bra klassiskt Tyskland, Österrike, Frankrike, Holland, Italien men även Franska och Engelska kolonier, (mycket) Kina, Japan samt Syd- och mellanamerika etc. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
4 000 kr

Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]

Avslutat rop
2 100 kr

i trevlig blandning med en del filatelistisk korrespondens och uppstämplad LYX.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.

Avslutat rop
600 kr

Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.

Avslutat rop
900 kr

Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]

Avslutat rop
3 000 kr

Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]

Avslutat rop
500 kr

men även en hel del brittiska samväldet i några album samt i stor mängd pergamynkuvert i kartong. Även en pärm danska helark med julmärken.

Avslutat rop
1 300 kr

lösblad och i två välfyllda kartonger med frimärken i pergamynkuvert etc. samt löst. Även liten bunt ** automathäften. Det är de två kartongerna som är det intressanta i den här posten,[..]

Avslutat rop
550 kr

uppsatta på 3 visirblad varav några på klipp.

Avslutat rop
1 600 kr

nog är det som sitter på de lösa visirbladen och instickskorten etc. Här finns bl a en hel del vackra stämplar på svenska märken och en liten specialsamling bandmärken. Innehållet i alb[..]

Avslutat rop
200 kr

Ovanpå ett lager försändelser och högst upp 2 arkivlådor med tvättat (lite klipp) hela världen. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
300 kr

dock mest Sverige bla öppnad kilovara 1953 samt lite tvättat i påsar och enstaka 100-buntar etc.

Avslutat rop
550 kr

Facit Postal X (alltså den senast utgivna) i nyskick med plasten kvar, XpoNAT V "Kung Oscar II 1885-1911", "Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911", SAFE Dual supplementblad för Sverige 20[..]

Avslutat rop
500 kr

i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.

Avslutat rop
700 kr

försändelser och frimärken i stor blandning. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
550 kr

Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.

Avslutat rop
300 kr

samt Anders And & Co nr 5-1953 (på Danska).

Avslutat rop
1 300 kr

+ 1 album ortsstämplar och mapp diverse. Även 4 böcker om svenska frimärken och fylld låda med försändelser i botten samt mängder av pergamynkuvert överst.

Avslutat rop
400 kr

mycket från Sverige bla: tjock bunt med moderna skadade försändelser med olika postala etiketter, 36 nr av Postsparbankstidningen Lyckoslanten 1940-1947 etc.

Avslutat rop
400 kr

Hela världen album delvis välbesatt. Kontorspärm med samling reklamtryck på servetter samt separat pärm med apelsinetiketter.

Avslutat rop
1 900 kr

mer än hälften modernare A6-kort, resten av äldre format.

Avslutat rop
900 kr

(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]

Avslutat rop
2 000 kr

samt några stämplar etc. Inga svårare orter men en del vackert stämplat och roliga varianter.

Avslutat rop
1 100 kr

i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]

Avslutat rop
150 kr

Svensk Nominal för drygt 480 kr, diverse Lettland O/** samt några försändelser, 13 blad med utvalda frimärken från "Exklusiv Kollektion".