- Alla
- Postal Dokument.
- Lösenförsändelser
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.13
- Oscar II
- Medaljong
- Stående Lejon
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Helsaker
- Militär
- Postal Kuriosa
- Bältespännarmaterial
- Olympiska Spelen
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ångbåts PXP
- Norge
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Färöarna
- Island
- Music
- Scouting
- China
- USA
Auktionsobjekt
gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.
Bägge frankerade med 12 öre Ringtyp t.13 från samma korrespondens Norrköping-Stockholm 1880.
Leuchtturm-album med fickor. I den klassiska delen är albumet mycket specialiserat med plats för olika plåtar etc, och kan därför se lite extra glest besatt ut där. En hel del skill[..]
modernt i 21 album + lösa blad, inemellan även något **/*. Delvis många dubbletter med trevlig klassisk del från 3x 4 Skilling, 3x 5 kr Posthuset, Kongress/Förening komplett, många park[..]
"STOCKHOLM 5.2.1873". Med "FRANCO." stämpel inom ram. 3+20 öre med arkivveck.
samling i Leuchtturm-album med fickor. Danmark 1851-2000, relativt välbesatt men de klassiska märkena i blandad kvalitet. Finland 1875-2011 (blad från starten). Svag klassisk del dä[..]
lösa blad samt diverse löst i skolåda. Massor att gå igenom med en del Sverige ** med oräknad nominal.
avstämplat "HUDIKSVALL 29.6.1875".
årsböcker 1989-2012, 5 st årssatser 2010-2014, 9 st häftesårssatser 2000-2008 och 34 st presentsatser. Nominal oräknad, men den går inte av för hackor. Lådan väger 21 kg.
från bandmärken till 1971, totalt drygt 480 st. Mängder med bättre bandmärken ingår och även många bättre valörer från 1930- och 1940-talet. Många av 5-stripen är helt **, medan andra h[..]
avstämplat "RANSBY 9.9.1876" frankerat med 12+12+30 öre Ringtyp t.14, den enda 12-öringen med riss.
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet.
Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.
Medaljong helsak sänt till Lübeck,Tyskland avstämplat "STOCKHOLM 14, 16.6.1918".
3-skilling, 4 x 4-skilling, 6-skilling (en mycket kort tand), 8-skilling, båda lokalmärkena, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp överkompletta med flera vackra stämplar, Stora och små tjä[..]
Ornitologiska iakttagelser avsänt från "RÅDMANSÖ 21.12.1886" och ankomststämplat "FILIALPOSTKONTORET STOCKHOLM NORR 23 DEC 86".
t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.
i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.
Bulgariska kriget hösten 1912. Rikard Erhardt (Läkare) skrev hem till sin Fru i Västerås. Sänt med Tysk post från "CONSTANTINOPLE DEUTSCHE POST 20.11.1912" och frankerat med 1 Piaster ö[..]
antal dubbletter förekommer. Stor variation. Ganska mycket Disney.
stämplat "STOCKHOLM 1, 15.11.30". Postal 2000 kr.
men också Mörlunda, Bockara, Högsby, Tuna, Hjorted etc. Mest äldre format med flera bättre kort.
Frimärken och häften löst i låda. Nominal drygt 9.000 kr.