Auktionsobjekt

200 kr

mit Eröffnungsdatum und Schlussdatum von amtlichen Unterlagen zusammengestellt. (The Postmarks of the Postal services of Estonia 1918-1940 with opening and closing dates, compiled by [..]

Avslutat rop
425 kr

(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.

Avslutat rop
250 kr

broschyrer, häften och trycksaker/bältesspännarmaterial. Kulturhistoria med många trevliga annonser etc.

Avslutat rop
1 800 kr

papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.

400 kr

av Schmidt-Andersen. Inbunden, 1951, 293 sidor. Handboksklassiker komplett med 10 nytryck. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
3 000 kr

album med fickor och kassetter (det ena albumet trasigt i låsningen) helt komplett t.o.m. 1996 sedan luckor inemellan. Nominal drygt 13.000 kr.

Avslutat rop
475 kr

dubbletter i välfyllt visiralbum inemellan även klipp, Oscar II-modernt i visiralbum samt instickalbum med vackra stämplar mest på klipp.

Avslutat rop
14 500 kr

utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.

500 kr

av Frederic J. Patka. Inbunden, 1989, 871 sidor. A magnificent postal history study. This enormous volume covers in great detail the postal history of the Austrian Navy prior to the[..]

Avslutat rop
200 kr

Första Världskriget (1916-1918), mest sända från Tyskland till Danmark och Schweiz. Många olika stämplar.

Avslutat rop
275 kr

i olika former och språk Svenska, Danska, Tyska och Engelska. Gammalt och nytt, bl.a specialböcker, kataloger, inbundna tidskrifter 1880-tal till 1890 m.m. Intressant och rolig låda fö[..]

Avslutat rop
10 000 kr

med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.

Avslutat rop
600 kr

hyrverk, 2 veck vertikalt över kortet.

200 kr

av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.

Avslutat rop
350 kr

Posten med mycket historisk information i 9 lyxalbum, i ett har infattningen lossnat.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.

Avslutat rop
3 200 kr

i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.

400 kr

av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 56/60, 1952, 396 sidor. Svensk handboksklassiker i utsökt skick. (1,1 kg)

Avslutat rop
2 500 kr

Michelnr. 456-58 €4.300

Avslutat rop
850 kr

i 5 tjocka pärmar och större låda ifrån Tyskland, DDR, BERLIN och BUND. Flera praktstämplar har setts. Intressant låda för den som samlar Tyskland.

Avslutat rop
2 800 kr

47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.

200 kr

av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 152/200, 1936, 238 sidor. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggen.

Avslutat rop
2 000 kr

(Mi.438y och 439x) komplett serie €3.500.

Avslutat rop
4 000 kr

lösa märken och Postens motivblad. Nominal drygt 19.000 kr (med Sverige Brev räknat som 15 kr, numera är ju portot 18 kr, varför nominalen är något högre än angivet). I den här posten i[..]

Avslutat rop
7 000 kr

1918-1938 bla Trestjärneorden.

200 kr

av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.

Avslutat rop
700 kr

Gummeringen har krackelerat och dragit ihop sig så papperet har blivit något vågigt.