Auktionsobjekt

Avslutat rop
3 200 kr

insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]

Avslutat rop
650 kr

Südwesteuropa 2017, Mitteleuropa 2020 och Westeuropa 2021. Alla tre katalogerna är i gott skick och Mitteleuropa-katalogen är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.

Avslutat rop
1 300 kr

2001 och 2014. Bra kvalitet, en av katalogerna är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.

Avslutat rop
1 300 kr

av olika typ. Mestadels riktigt modernt material inkl. många block, men även lite äldre, ofta i form av BOB-material. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
2 300 kr

Ett hela världen album med frimärken, ett Sverige album glest i början + ett par insticksalbum. Ytterligare 2 insticksalbum blandat. Några försändelser och massor av häften mest 1960-7[..]

Avslutat rop
900 kr

i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]

Avslutat rop
1 400 kr

vackra och några lite svårare.

Avslutat rop
425 kr

Uppskattad nominal någon tusenlapp.

Avslutat rop
1 500 kr

varav 5 visir. Märken från främst Spanien (mest kolonier), Frankrike (riktigt moderna stämplade märken), Nordkorea, Vietnam (mycket), klassiskt Turkiet samt två motivsamlingar (båtar oc[..]

Avslutat rop
900 kr

Vackra stämplar inemellan och även mängder av märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
2 250 kr

Jugoslavien, Israel, Italien samt Österrike (3 album). 9 av albumen är visiralbum med totalt drygt 400 st nästan nya visirblad.

Avslutat rop
1 100 kr

Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
2 500 kr

Vackra stämplar inemellan och en hel del märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
1 100 kr

nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.

Avslutat rop
700 kr

bunt med drygt 200 st FDC och minnespoststämplar samt 2 album Ungern stämplat.

Avslutat rop
400 kr

Många med vackra sidenbilder, dubbletter förekommer.

Avslutat rop
500 kr

i 3 st välfyllda "skolådor" samt 3 glest besatta album. Äldre-modernt.

Avslutat rop
2 800 kr

3 st välfyllda bananlådor. 31 st hemmabyggda trälådor (39 cm långa) med pergamynkuvert från Oscar II till 2017. Oftast mycket välfyllda kuvert som tunnas ut lite på slutet med sista låd[..]

Avslutat rop
1 000 kr

porto, samt 54 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 400 kr

form av häften samt lösa märken i album. Nominal drygt 7400 kr.

Avslutat rop
900 kr

begagnade visirblad (100 svarta och 100 vita). Även låda med ca 25 st förpackningar klämfix i blandade storlekar och både svarta och genomskinliga fickor. UV-lampa, Lumagny Microscope, [..]

Avslutat rop
1 100 kr

till 1980-talet. Några lite bättre häften ingår, och även flera som kan vara bra om det är en svårare variant av ett i grunden enkelt häfte. Därför ett spännande parti för specialsaml[..]

Avslutat rop
1 600 kr

både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.

Avslutat rop
2 600 kr

i 12 album + lösa blad. Olika restsamlingar och dubblettsamlingar som både kompletterar och överlappar varandra.

Avslutat rop
2 800 kr

Leuchtturm album med fickor. Glest besatt i början med 3 öre Liggande lejon *, enstaka Ringtyp t.13 +Ph, Oscar II till 50 öre, Kongressen komplett *, Föreningen till 1 kr *, många BC/C[..]

Avslutat rop
800 kr

vykort av gamla formatet.

Avslutat rop
2 000 kr

lösa blandade topografiska vykort av äldre formatet. Även monterade vykort på lösblad, med bl a topografi från Halmstad och Linköping, samt två album med enklare icke-topografiska vykor[..]

Avslutat rop
550 kr

vykort från Örebro, Stockholm samt Göteborg med omnejd. Även lite icke-topografiska svenska vykort, utländska vykort, fotografier etc. samt svenska helsaker (dessvärre hålslagna.).

Avslutat rop
750 kr

1. 2 insticksalbum med närmare 2000 ortstämplar äldre till modernt. En hel del vackra stämplar. Många småorter ingår, t.ex. Hjertum (P), Slussfors (AC), Svannavattnet (AC). 2. Två mindr[..]

Avslutat rop
2 400 kr

två visiralbum. Några lite bättre märken och en del vackra stämplar ingår.

Avslutat rop
800 kr

Topografi och gratulationskort blandat.

Avslutat rop
500 kr

mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.

Avslutat rop
425 kr

11 st cigarraskar. Mest äldre frimärken, orörda sedan länge.

Avslutat rop
2 000 kr

i 2 skolådor samt lösa blad etc. Mest äldre försändelser med en hel del trevligt inemellan.

Avslutat rop
600 kr

modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
500 kr

sorterade i pergamynkuvert i stor kartong. Äldre till modernt. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
900 kr

i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
6 200 kr

Delvis mycket glest besatta men sammanlagt många märken. Även samling Canada i 3 album O/* Klassiskt-modernt, även lösa blad, bunt försändelser och lösa märken i ask. Samling Nya Zealan[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Oscar II till Bandmärken + Lösen. papperstyper, vm, varianter samt nyanser. Även 5 album Välgörenhetsmärken etc med en nära komplett samling **/* God Helgmärken, postala etiketter etc i[..]

Avslutat rop
1 500 kr

svenska stämplade märken sorterade i pergamynkuvert efter Facitnummer. Äldre till modernt. Ser trevlig ut. Till denna post hör även en cigarrask med diverse 3-, 4- och 5-strip.

Avslutat rop
1 900 kr

stämplade märken i pergamynkuvert, löst i askar sorterat efter utgåva samt buntar. Vapen till en bit in på 2000-talet. MASSOR att gå igenom. Fyndchanser. Även bunt försändelser. Lådan v[..]

Avslutat rop
300 kr

25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]

Avslutat rop
250 kr

Proppfull flyttkartong med albumblad, instickskort, påsar mm. Troligen bara enklare material (typ ungdomssamling) i form av småsamlingar och dubbletter. Kräver noggrann genomgång. Sve[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre till modernt i ett antal album, på lösblad och i olika typer av förpackningar etc. Bl a ingår en hel del Brittiska samväldet samt motivmärken inom sport, fåglar och övriga djur. Ä[..]