Auktionsobjekt
och på lösblad. Mest BRD, Berlin och DDR men även lite annat. Stor andel **/* inkl. större enheter, block (särskilt från DDR) och några häften. De flesta album välfyllda och ofta med må[..]
Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.
dels 2006-2015. Nominal drygt 8500 kr med stor andel Sverige Brev.
i 12 album + lösa blad. Olika restsamlingar och dubblettsamlingar som både kompletterar och överlappar varandra.
brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".
postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]
Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".
försändelser och dokument i 3 album + 1 album med ca 140 st vykort. Flera bra stämplar och försändelser Vapentyp-Ringtyps perioden.
fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]
Michelnr. 456-58 €4.300
Mest 1980- och 1990-talet. Nominal drygt 10300 kr.
Nominal 5.880 kr med nuvarande portosats.
1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]
Från 1850 till ca: 1920 i två Visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser etc. Bättre märken inemellan. Blandad kvalitet och eventuellt något eftertryck eller förfalskning. Även lite o[..]
i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.
flera med markeringar och varianter.
på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.
** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]
uppsatta i 3 visiralbum, det sista albumet med 87 försändelser enbart till utlandet. Många försändelseslag, olika frankeringar på alla utgivna Oscarsmärken, inemellan även några **/* mä[..]
Falzlos-album. Mycket välbesatt både **/* och stämplat. T.ex. ingår posthornsserien **, dock utan intyg. I ett åttonde album, som också ingår i den här posten, finns lite häftesblock oc[..]
Till denna post hör även en plastficka med lite enklare nordiskt material inkl. svensk nominal för ca 200 kr.
i fyra vackra Safe Dual-album. Kan eventuellt finnas enstaka *, men vi har kollat alla de bättre märkena och BC-/CB-paren, och de är alla **. Bra kvalitet. Ett femte Safe Dual-album (t[..]
egenmonterade blad med mängder av lyxstämplar, även på sådana märken man sällan ser vackert stämplade. Fram till 1988 är de flesta märkena stämplade Luleå (oftast Luleå 1), därefter Kir[..]
många dubbletter. Några lite bättre häften finns med liksom en hel del med markeringar. Nominal drygt 11500 kr.
1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]
Vackra stämplar inemellan och en hel del märken med nummer på baksidan.
1963, 1965, 1966, 1967.
F.45 + F.47. Okänd enligt Ferdén.
Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]
förändring eller återtagande" av Postförskott. Blankett nr 131. "FALUN 21.6.1915".
Vapentyp-modernt, allt från läsbart till LYX. Extra mycket Ringtyp men även klipp och vanliga frimärken utan läsbara stämplar.
30 st lösa rabattfrimärken.
i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.
Slesvig, Färöarna, Grönland med 7 st olika Pakkeporto, Danska Västindien 1874-1905. Även enklare separat samling Danmark 1851-1945 på SAFE-Dual blad.
Vapentyp till ca 2009 i 11 album. De flesta album rejält fyllda med överlappande märken. Massor att gå igenom med vackra stämplar inemellan och en del uppstämplat LYX på den modernare d[..]
på vackert brevomslag till London. Avstämplat "GÖTEBORG 26.5.1871" med notering "pr Hull Steamer".