Bra klassiskt Tyskland, Österrike, Frankrike, Holland, Italien men även Franska och Engelska kolonier, (mycket) Kina, Japan samt Syd- och mellanamerika etc. Blandad kvalitet.
Förlaget TRÄFF, massor av trevliga kort.
(I) Gustaf V Profil Höger, (III) Sverige Vapentyp och Liggande Lejon 1858-1872, (IV) Sverige Lösenförsändelser fram till 1892, (V) Sverige Kung Oscar II 1885-1911, (VII) Svensk Pos[..]
Topografiska kort från Mellansverige samt Göteborgs skärgård och Halland. Även t.ex. drygt 60 kort järnväg samt ett antal kort signerade Jenny Nyström och Max Hänel. Mestadels prismärk[..]
och stämplat i 8 Lindner Falzlos-album. Mycket välbesatt både vad gäller ** och stämplat, Till synes finns alla de tidiga bättre märkena och blocken med. Även t.ex. de ovanliga ZKD-tjä[..]
inemellan också en del bättre märken och parkombinationer.
Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.
i visiralbum, mest äldre-1940 talet delvis med många dubbletter, varianter etc.
hela världen 1860- till 2000-talet. Bra spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 40000 kr.
Både äldre format och A6 i trevlig blandning med flera bättre kort.
Märken från många olika länder men kanske särskilt mycket från Ascension, Falklandsöarna, Tristan de Cunha och St Helena. Stämplade märken förekommer, men det mesta är **. Det ena album[..]
Trevliga samlingar från klassiskt till ca år 2000 (Norge). En del lite bättre har setts, bra samlingar att samla vidare på.
med fickor. Samlingen är nästan komplett 1948-90, endast Mi. nr. 19,20,68 och block1 saknas, i slutet saknas 5 automat märken och 5 3sidiga tandningsvarianter från häften. Reko[..]
insticksalbum och en mapp. Mest Oscar men även lite Ringtyp och några andra utgåvor. Läsbart-Prakt.
1 visiralbum, 1 Leuchtturm VARIO-album med kassett + drygt 200 st begagnade visirblad.
mängder av lösa blad. Mycket att gå igenom och stor variation.
Jugoslavien, Israel, Italien samt Österrike (3 album). 9 av albumen är visiralbum med totalt drygt 400 st nästan nya visirblad.
ca 1970/80 talet. Även plomberad kilovara 1978 från Frimärkshjälpen.
3 lådor samt lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
Vapentyp till ca 2009 i 11 album. De flesta album rejält fyllda med överlappande märken. Massor att gå igenom med vackra stämplar inemellan och en del uppstämplat LYX på den modernare d[..]
äldre-modernt i 8 album, inemellan även lite utlandet.
Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.
och på lösblad etc. Inemellan enstaka Taiwan och Hongkong.
Facit drygt 33.000 kr tillsammans.