Auktionsobjekt
i visiralbum. Många prakt, vissa orter i flera exemplar.
3 lådor samt lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
skolåda med mest äldre FDC, flera bättre. Även 1 album stämplat samt blandad låda mest lösa märken + bunt äldre brev och vykort.
Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.
i 11 album + lösa blad och löst i ask. Mest Jul och Välgörenhetsmärken i lösa märken, häften och ark.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
med 23 försändelser på egenmonterade blad.
plaketter samt en del silversmycken.
i fräsch kvalitet och alla kronvalörer med bra centrering. Facit 27.000 kr ++.
försändelser och dokument i 3 album + 1 album med ca 140 st vykort. Flera bra stämplar och försändelser Vapentyp-Ringtyps perioden.
av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 56/60, 1952, 396 sidor. Svensk handboksklassiker i utsökt skick. (1,1 kg)
med många dubbletter och markeringar. Massor att gå igenom.
i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.
i 2 SAFE Dual album. Trevlig samling att bygga vidare på.
** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]
makulerade med två olika datum. HALMSTAD 26.10.1894 (48 st) samt 21.11.1894 (52 st) Oftast rättvända stämplar. Facit för 25 st 4-block= 35.000 kr.
Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]
bestående av en samling på egengjorda förtrycksblad 1871-2005 i 4 tjocka pärmar, dels 4 insticksalbum med dubbletter. I lådan finns också ett album försändelser från Ungern och andra lä[..]
Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.
men också Mörlunda, Bockara, Högsby, Tuna, Hjorted etc. Mest äldre format med flera bättre kort.
kontorspärm + 3 specialalbum: Upper Deck album med fotbollsbilder från World Cup USA 94, Hocker collectors trading cards i 2 album, blandade äldre sportbilder samt ca 220 st äldre Ame[..]
Privata övertryck, Königsberg enligt skrift på sidan.
i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.
med 10 försändelser från Sverige Vapentyp-Medaljong och 14 från England etc till Sverige inkl några till Norge.
äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.
i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.
Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.
DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.
Läsbart till LYX. Bland de bättre: Bergslags Hörken, Espö, Fogdhyttan, Gärdsrum, Färgaryd, Hinneryd, Hedentorp, Hyttan, Långrådna, Kullsveden, Myckleby, Mörlunda, Näsinge, Tjernö, Torna[..]
med mycket från Sverige, äldre-modernt.
samlingar och samling Färöarna, proppad skolåda med Danmark i pergamynkuvert och 3 små insticksalbum med Tyskland.
äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]
på 3 visirblad med bla: 7 st Kaptrianglar.
tjockare insticksalbum från klassiskt till modernt långt in på 2000-talet. Tillkommer en trevlig bunt FDC och diverse presentfoldrar och årssatser.
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
i 11 album + lösa blad samt löst i ask.
Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]
och H34 CB (5 öre Nya Sverige-minnet). Facit 4475 kr. Postverket-häftet har en minimal reva på omslaget medan det andra häftet är i bra skick.
"Ehrenkreuz der Deutschen Mutter", medalj som delades ut till fertila mödrar. Denna medalj har måtten ca: B18mm H21mm vilket troligen är lite mer ovanligt och en valfri semi-officiell g[..]
Äldre-modernt med massor att gå igenom.
med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.
**/försändelser i 11 album. Mest Engelsk lokalpost: Davaar, Herm Island, Sanda, Stroma, Calf of Man, Eynhallow, Lundy, Isle of Soay, Thomond, Sark, Bardsey, Easdale, Gugh Island samt I[..]