Auktionsobjekt
"STOCKHOLM PAKET STADEN 17.4.1885". Facit 25 4-block =28.000 kr. Mycket sällsynt objekt.
i olika former och språk Svenska, Danska, Tyska och Engelska. Gammalt och nytt, bl.a specialböcker, kataloger, inbundna tidskrifter 1880-tal till 1890 m.m. Intressant och rolig låda fö[..]
andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.
Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !
samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.
en del silver: 10 öre (46 st), 25 öre äldre (18 st), 25 öre nyare (39 st), 50 öre (20 st), 1 kr -42 (6 st), 1 kr -68 (35 st), 2 kr -41 (5 st), 2 kr -66 (12 st), 5 ke (4 st), 10 kr (2 st[..]
med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.
6 visiralbum och 6 insticksalbum från slutet av 1800-talet till 1980-talet med flera lite bättre serier och block.
i massor av lösa pergamynkuvert.
insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]
topografiska vykort av äldre formatet. Alla län representerade utom A och O. Alla kort ligger i plastfickor. Många trevliga. Korten är sorterade länsvis i buntar och på hemsidans bilde[..]
efter valör: 1 kr -1941 (572 st), 1 kr -1967 (85 st), 50 öre -1939 (174 st), 25 öre -1941 (485 st) samt 10 öre (700 st)
Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.
med några lite bättre klassiska märken, en omfattande samling Tjeckoslovakien O/**/*, en mindre samling Rumänien O/**/*, ett tjockt hela världen-album med många olika länder repres[..]
1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.
både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.
samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.
prismärkt till 17.550 kr. Ex. Göran Fredrikson.
kvalitet i blandade färger, oftast fyllda med vackra stämplade motivmärken från exotiska länder.
samling försändelser på blad motsvarande 2 fulla pärmar. Även ett insticksalbum med frimärken. Samlingen ser ut att vara komplett i huvudnummer 1949-1985 (dock ej Tjänstemärken) och öve[..]
hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.
koppartryck samt Tvåfärgad siffertyp. Vackra stämplar, olika nyanser och vm samt diverse varianter. Stor mängd.
av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.
års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.
postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]
i 3 album + lösa blad samt diverse i ask och bunt brev. Bland de bättre finns Island med 4 Skilling 1873 liten tunn fläck (intyg BPA 1975) Övertrycksserien 1940 ** och Danmark Tjänste 3[..]
med kassetter. I början mest ostämplat * med enstaka ** inemellan, från 1940-talet och framåt nästan bara **. Välfyllt bandmärkesavsnitt och därefter. Nominal ca: 1.900 kr. Trevlig sam[..]
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]
på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.
burk med tenn, verktyg. Stor låda med äldre tändsticksaskar, låda + 2 album med ransoneringskort, Sparbössa etc.
på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500
British New Guinea 1901-1960 O/**/*. Många bättre märken, nyanser och varianter. Katalogvärde enligt inlämnaren närmare 70.000 kr. Hela samlingen avbildas på hemsidan. Ovanligt utbud.
1990-2017 med frimärken mest från 1990-talet och ett album med något äldre häften 1980-90 tal. Totalt är nominalen drygt 4.200 kr.
(nära A3) med mestadels topografi från stora delar av Sverige, det mindre (ca A4) med äldre gratulationskort, Jul, Påsk etc. Även 8 st tomma brefkortsalbum av äldre design.
från Hela världen 1880-1930 talet. Även 4 insticksalbum frimärken samt både frimärken och försändelser på ytterligare 100-tals lösa blad.
i mängder av lösa pergamyn- och vanliga kuvert. Även pergamynlåda med äldre 100-buntar. Massor att gå igenom.
mängder av lösa märken i skolåda. Samling Tyska Riket samt Stater i 2 visiralbum + 2 specialalbum ** Tysklands Återförenande 1990.
stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]
i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.
varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]