Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 200 kr

i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
10 000 kr

En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]

Avslutat rop
3 700 kr

topografiska vykort av äldre formatet.

Avslutat rop
1 900 kr

i visiralbum (ej Oscar II). Många praktstämplar.

Avslutat rop
1 600 kr

+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.

Avslutat rop
8 800 kr

Nominal drygt 34.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev och även mervärde för drygt 170 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan sitter också stämplade märken.

Avslutat rop
550 kr

lösa och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
1 900 kr

Hela världen. Delvis samlat i album med ett trevligt album svenska kungligheter och kända personer med bla cirkuskort. Även mycket utländskt runt 1900-1920. Låda + album äldre bokmä[..]

Avslutat rop
1 200 kr

halvmodernt i ett par album och på mängder av lösblad. Stor mängd och bra variation med några lite bättre märken inemellan. Även mindre mängd försändelser.

Avslutat rop
2 200 kr

Nr stämpel "25" Bergen, stämpel med 12 streck, 2x stämpel med 11 streck, Prakt Bergen 26.3.1860, Bläckmakulering. Alla märken med goda marginaler.

Avslutat rop
325 kr

LYX stämplad "FALUN 18.12.1872".

Avslutat rop
7 000 kr

1918-1938 bla Trestjärneorden.

Avslutat rop
1 400 kr

på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
1 400 kr

5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]

Avslutat rop
5 200 kr

län i visiralbum. Totalt 338 stämplar, varav många vackra. Bland de svårare orterna kan nämnas Abbetorp, Billarp, Boarp, Bröms, Fanaholm, Fredriksdal, Fröseke, Gryteryd, Gårdveda, Gädde[..]

Avslutat rop
700 kr

4 vackra brev stämplade 12-13/2 1990 i Eksjö. Facit 3.000 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

Trevlig samling som börjar med skillingar och framåt i 2 Leuchtturm album, har bl.a noterat båda posthusen (varav det ena i luckfyllarkvalitet). Efter år 2000 mycket glest, för[..]

Avslutat rop
5 200 kr

De flesta med olika portokombinationer, flera bättre.

Avslutat rop
400 kr

trevlig blandning av topografi och gratulationskort.

Avslutat rop
2 200 kr

Verbisblad i 3 album. Delvis glest besatt med de flesta BC/CB paren samt vackra stämplar inemellan. En del prakt på 1950-60-70 talet med uppstämplat LYX från 1980 talet.

Avslutat rop
1 700 kr

med Praktstämpel "FUNÄSDALEN 3.10.1858".

Avslutat rop
900 kr

i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]

Avslutat rop
4 800 kr

Silver bla: Sverige 5 kr (31 st), 2 kr -42 (13 st), 2 kr -66 (12 st), 1 kr -42 (13 st), 1 kr -68 (6 st) även något USA med 1 st dollar 1884 samt 6 st 1972 och 6 st 1/2 dollar. Några sv[..]

Avslutat rop
325 kr

hela världen, mest från Sverige. Även några album med mest enklare frimärken. Helt ogenomgånget av oss.

Avslutat rop
1 000 kr

avstämplat Stockholm, ankomststämplad Rangoon Special delivery 7 MY.02, återsänt till avsändaren med ny frankering 2x 1/2 Anna (satt rakt ovanpå Oscarsmärket) "RANGOON 10 MY 02", transi[..]

Avslutat rop
500 kr

"STOCKHOLM 13.7.1857". Några korta tandspetsar i högra marginalen och två brutna hörntänder nertill.

Avslutat rop
1 000 kr

Sverige. Överst 4 album varav 2 är enbart topografiska vyer (ca 400 st) av äldre format. Även gratulation och humor samt stor mängd blandade moderna brev.

Avslutat rop
850 kr

I botten ett lager av försändelser, sedan (mest) moderna A6-kort med ett lager av äldre vykort överst. Massor att gå igenom (32 kg).

Avslutat rop
1 500 kr

8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.

Avslutat rop
800 kr

varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.

Avslutat rop
2 500 kr

Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]

Avslutat rop
700 kr

på 7 försändelser + visirblad med diverse skeppsstämplar Finland, Danmark, England bla 11 st siluettstämplar.

Avslutat rop
900 kr

visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]

Avslutat rop
600 kr

tvättade märken och klipp, äldre-modernt. Blandad kvalitet. Fyndchanser med massor att gå igenom.

Avslutat rop
12 000 kr

mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]

Avslutat rop
36 000 kr

Postsparbanken, signerad av konstnären E. Forseth 1933 med egenhändig anteckning "Alternativ utan Posthorn i enlighet med 1.a Intendentens önskan".

Avslutat rop
800 kr

av gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
3 600 kr

Mycket ** Prestigehäften, Bok, Danmarks förste frimaerke med nytrycken, Modernt Kina, diverse bättre singelmärken HV i plastfickor och på kort (Även en del intressanta förfalskningar), [..]

Avslutat rop
1 000 kr

del av 2 frimärksbilder.

Avslutat rop
4 800 kr

Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]

Avslutat rop
1 100 kr

och på några lösblad etc. Bl a ingår en hygglig Sverige-samling O/**/* 1858-1971, 15 danska årssatser i obruten svit 1996-2010, lite svenska ** häften, ett album danskt bälte[..]

Avslutat rop
1 200 kr

tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.

Avslutat rop
7 600 kr

Leuchtturm-album med fickor. Relativt välbesatt med gott om bättre märken, t.ex. F 14 A, 31, 33, 36, 37, 75, 90, 107, 120, 122, 123, 157, 259 och Tj 54 (dessa 14 märken sitter separat p[..]

Avslutat rop
2 000 kr

med en hel del silvermynt.

Avslutat rop
2 300 kr

samling i Leuchtturm-album med fickor. Danmark 1851-2000, relativt välbesatt men de klassiska märkena i blandad kvalitet. Finland 1875-2011 (blad från starten). Svag klassisk del dä[..]

Avslutat rop
21 000 kr

uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.