Auktionsobjekt
Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.
med fickor, i det närmaste komplett. Bl a ingår ca 360 fixvärdesmärken och en del del pundvalörer. Hög total nominal.
påse med pergamynkuvert. Mest enklare märken men även nyare Sverige ** 2002-2012 med nominal drygt 9.000 kr (då vi räknat 15 kr för Sverige Brev, numera är ju dessa värda 18 kr/st)
mängder av lösa blad samt märken i presentsatser och löst i askar.
närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.
Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]
talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.
Leuchtturm-album med fickor. Relativt välbesatt med gott om bättre märken, t.ex. F 14 A, 31, 33, 36, 37, 75, 90, 107, 120, 122, 123, 157, 259 och Tj 54 (dessa 14 märken sitter separat p[..]
på visirblad. Nyanser, varianter och några vackra stämplar. Även Barnens Dags Flygpost. Facit enligt inlämnaren ca 20.000 kr om bara märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen av[..]
fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]
komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000
Vackert handmålat original till Herrarnas kalender 1953 med porträtt av Lennart Hyland (inramad med glas), Handkolorerat originaltryck Olympiska Spelen inramad i passepartout, Inramad t[..]
äldre till modernt i en mängd album och på lösblad. Några vackra stämplar, i övrigt ingenting alltför märkvärdigt, men modern nominal på drygt 4000 kr enligt inlämnaren. Även lite försä[..]
stämplat "RONNEBY 11.4.1856" på litet klipp.
lejon på vackert brev till Braunschweig, Tyskland. "STOCKHOLM 1.12.1871" med "FRANCO." inom ram.
Falzlos-album. Mycket välbesatt både **/* och stämplat. T.ex. ingår posthornsserien **, dock utan intyg. I ett åttonde album, som också ingår i den här posten, finns lite häftesblock oc[..]
i 20 album + lösa blad. Oftast 1 eller 2 länder per album: Turkiet, Indien, Palestina, Butan, Nepal, Korea, Laos, Mongoliet, Pakistan, Jordanien, Japan, Thailand, Filippinerna, V[..]
En hel del Tyskland, en samling Luxemburg O/* klassiskt till 1963, ett litet insticksalbum med några lite bättre märken från Schweiz och Liechtenstein (de två sittande Helvetia-märkena [..]
visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]
med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.
av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.
lösa märken och Postens motivblad. Nominal drygt 19.000 kr (med Sverige Brev räknat som 15 kr, numera är ju portot 18 kr, varför nominalen är något högre än angivet). I den här posten i[..]
i 2 DAVO album med fickor och kassetter. Trevlig samling att bygga vidare på från 4 Skilling, Kongressen till 1 kr. Föreningen till 80 öre etc. Blandad kvalitet.
i 11 album + lösa blad samt diverse i ask. Massor att gå igenom.
i 2 visiralbum. Ofta många ex av varje märke, vilket inte minst gäller de tidiga klassiska märkena, många med relativt höga katalogvärden. I slutet av andra albumet även tjänste-, lösen[..]
grönt Leuchtturmalbum med fickor. Välfylld enligt grundnummer med få luckor tom 1982 senare mer luckor men också en del uppstämplad LYX. Blandad kvalitet.
modernt i 21 album + lösa blad, inemellan även något **/*. Delvis många dubbletter med trevlig klassisk del från 3x 4 Skilling, 3x 5 kr Posthuset, Kongress/Förening komplett, många park[..]
i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.
i 7 tjocka 64 sidiga insticksalbum och 2 med färre sidor. Flera av albumen i gott skick.
1991-2009 samt 9 st Åland Berättar ** 1994-2009 + 24 st ** Årssatser 1994-2017. Oräknad Nominal.
till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.
från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.
t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.
och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]
på ** fyrsidigt fyrblock av Gustaf II Adolf (F.152C).
från bandmärken till 1971, totalt drygt 480 st. Mängder med bättre bandmärken ingår och även många bättre valörer från 1930- och 1940-talet. Många av 5-stripen är helt **, medan andra h[..]
äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.
2 buntar med helsaker, 6 pergamynlådor med stämplade dubbletter Sverige samt låda med ** häften (mest 1990-2000 talet) Nominal drygt 6.600 kr. Inemellan även något från övriga världen.
25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]
Innehåll daterat Horn 13/10-1855 och adresserat till Gustafsfors.
få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]