Auktionsobjekt
med enstaka modernare inemellan. Trevlig klassisk del med dubbletter, nyanser etc och på slutet även Cuba och Filippinerna samt Lokalpost och diverse udda märken.
i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]
med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]
flera olika tidningar utgivna på ca 1940 talet. Tidningar av olika typ och design (förmodligen avskurna i samband med jultidningsförsäljning), mycket julalbum med intressant och vacker [..]
Vapentyp-modernt i 15 album + några kuvert med välgörenhetsmärken i ark/delar.
lösa blad etc samt tvättade märken i 2 lådor. Massor att gå igenom.
lösa blad samt lösa märken i ask, Klassiskt-modernt. Även full skolåda med tvättat hela världen med mycket äldre märken.
+ stor mängd lösa blad. Varierat innehåll med bla: 1 album svenska äldre helsaker, Maxikort, Samling Belgien Klassiskt-modernt + en mängd olika länder på lösa blad. Även låda med mest h[..]
I flyttlåda. 16 årsböcker mellan 1986 och 2003 ej kompletta år men dubletter förekommer. Årsatser mellan 1979-1996 ej kompletta år men dubletter förekommer. En lite låda med häften, någ[..]
avstämplat Stockholm, ankomststämplad Rangoon Special delivery 7 MY.02, återsänt till avsändaren med ny frankering 2x 1/2 Anna (satt rakt ovanpå Oscarsmärket) "RANGOON 10 MY 02", transi[..]
stämplade ex Vapen 5 öre grön, ett stämplat ex Vapen 30 öre brun, 2 st stämplade ex Vapen 24 öre orange/gul samt ett ostämplat ex u.g. 3 öre Liggande lejon typ I. De tre sistnämnda märk[..]
3 visiralbum. Även många häften, inte minst från de senare åren. Nominal drygt 11.200 kr med relativt stor andel Sverige Brev (inte minst pga alla Sverige Brev-häften). Även mervärde fö[..]
i 2 bruna Leuchtturm album med VARIO fickor. Delvis mycket markeringar. Nominal drygt 7.000 kr.
i 3 visiralbum samt **/* 1950-80 talet i ytterligare 2 visiralbum. Häften ** i 3 album Nominal drygt 1.500 kr. Album med 500 st moderna LYX stämplade Örebro mest 1980 talet.
1900 talet. Mest Sverige från Vapentyp till 1960 talet, men även några pärmar med USA och övriga världen.
Kongressen t.o.m. 1 kr + 5 kr ostämplad utan gummering. Föreningen helt komplett. I båda serierna ingår också båda nyanserna av 30 öre blå samt alla vm på 10 öre grön. 5 kr Föreningen v[..]
äldre-modernt i 8 album, inemellan även lite utlandet.
från Hela världen, mycket Danmark.
fåtal topografiska inemellan.
8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.
i 3 st välfyllda "skolådor" samt 3 glest besatta album. Äldre-modernt.
mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.
25 st 1990-talsårssatser Portugal/Madeira/Azorerna (relativt få frimärken per år), tjock bunt ** block hela världen vackert monterade på var sitt blad inom utgåvan "BLOCKS - Briefm[..]
vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".
Oscar II. Ex Göran Fredrikson.
område. Avstämplat "Lagmansholm 11.4.40".
(15,20 kr) "VÅNGA 13.2.1907" för snusdosor sända till Hook.
format med flera bättre vykort.
stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.
Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"
i visiralbum, den andra på förtrycksblad i klämpärm. Mest äldre material inkl. kompletta serier och bättre märken. Spännande post.
i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]
av Rev. L.L.Tann. Limmad rygg, kopierad inlaga, 1980, 257 sidor. Specialiserad handbok om Vapenutgåvan Ryssland 1902-1920. Svaga fläckar på bakre omslaget, förstärkt rygg med blå tejp.
av William R. Weiss Jr. Inbunden, 1995, 839 sidor. Över 5.000 illustrationer. (3 kg)
av Oleg A. Fabergé. Inbunden i blå läderimitation med guldskrift. Numrerat exemplar 417/600 med kartor i ficka på bakre omslaget, 1993, 431 sidor. Text på engelska med många illus[..]