Auktionsobjekt
(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.
i visiralbum. Trevlig samling att bygga vidare på.
format + ca 200 st försändelser 1890-1950 talet.
visiralbum. Många länder representerade men framför allt mycket från olika Stillahavsöar. Klassiskt till modernt med stor andel **. Enstaka märken från länder utanför samväldet förekomm[..]
7 album + lösa blad samt 2 askar, även 20 st äldre urvalshäften med mest enklare märken.
"STRAND 26.2.1872" med sidostämpel "BENGTSFORS 27.2.1872" sänt till Åmål.
på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]
Tagna ifrån häften.
Centralamerika i 4 välfyllda album. Mest äldre märken med bl a många högvalörer. Spännande objekt.
+ lösa blad. En del album med mycket få märken. De mer välfyllda med märken från: Sydamerika, USA, Schweiz, Gibraltar, Frankrike etc.
med framför allt mycket stor mängd märken från 1924 års serier. Bl a ingår 31 st kronvalörer, blandat **/*/O, de flesta ostämplade *. Även mängder med mellanvalörer. I övrigt ingår t.ex[..]
två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]
lösa blad. Ca två tredjedelar God helg och en tredjedel topografi. Många Göteborgskort, varav flera trevliga, bland de topografiska. Så gott som alla av gamla formatet (eller mini[..]
bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.
+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.
svenska vykort med militäranknytning, alla av gamla formatet. Mestadels bilder av kasernbyggnader men även vyer från fältövningar och bilder på krigsfartyg etc. Enstaka tecknade, varav [..]
med försändelser i 2 fulla skokartonger samt lösa märken i 2 insticksalbum + lösa blad.
Alla kort är av äldre formatet och ligger i fräscha plastfickor i album. Blandat svenska och utländska kort med många bra.
Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.
i mängder av album, på lösa visirblad och i 3 askar med pergamynkuvert. Huvuddelen stämplat med bl a mycket bandmärken, t.ex. tusentals 30 öre brun Stående lejon. Bland det ostämplade k[..]
Mycket gott exemplar 3,3,4. Facit 18.000 kr.
i 4 album, delvis med många dubbletter. Även 2 specialalbum OL 1994.
svenska stämplade märken sorterade i pergamynkuvert efter Facitnummer. Äldre till modernt. Ser trevlig ut. Till denna post hör även en cigarrask med diverse 3-, 4- och 5-strip.
Börjar med 3 vackra underfrankerade trycksaker "Open Circular" 1866-69 + 6 andra brev 1856-1863 med lösennoteringar.
gröna Leuchtturm-album med fickor. Mycket välbesatt samling med i det närmaste komplett klassisk del. Rekommenderas.
i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.
med förtryck för olika tyska områden, Bund till 1971, Riket till 1933 och en hel del besittningar, omröstnings områden och zoner. Utmärkta album att samla vidare i. Även 5 insticks albu[..]
avstämplade "MJÖLBY 16.4.1871", "WENERSBORG 6.2.1872", "BORÅS 8.4.1859", Fyrkantsstämpel "PHILIPSTAD 5.10.1861", "MOTALA 23.12.1865", "STOCKHOLM 14.6.1861" med märket i grönaktigt blå n[..]
"NORDMALING 22.6.1864". F.10 e Klar Gulorange.
Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]
samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]
Totalt 11 försändelser varav 6 st med svensk frankering. Örlögspost, Paquebot, SAL etc.
vykort, mest A6 med en del äldre inemellan, i 2 lådor. Botten av flyttlådan är fylld med ca 500 st moderna utländska vykort.
årssatser 1976-2019, men även lite häften och presentsatser etc. Total nominal drygt 22.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, ofta självhäftande. Även mervärde för hela 186 st raba[..]
och ostämplade mest moderna märken samt FDC i diverse, ofta fina, album samt löst och i stor mängd årssatser (framför allt från 1990- och 2000-talet). Bl a ingår drygt 250 finska fixvär[..]
200 kr minnesmynt i vardera 92,5 % silver, totalt 250 gram rent silver med ett nominellt värde av 2000 kr.
i pergamynkuvert samt löst i låda. Massor att gå igenom från Vapentyp-modernt.
äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.
på antingen individuella pappersfyrkanter eller uppsatta på albumblad. Vissa från "vanliga" personer andra monterade under rubrikerna "adelsmän", "friherrar" etc. Samlat i äldre kass[..]