Auktionsobjekt
t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.
1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.
Vapentyp, Ringtyp, Posthuset, Oscar II-Medaljong, bra Lösen och mycket Landstorm på 18 lösa albumblad. Blandad kvalitet.
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]
i 3 album + lösa blad samt diverse i ask och bunt brev. Bland de bättre finns Island med 4 Skilling 1873 liten tunn fläck (intyg BPA 1975) Övertrycksserien 1940 ** och Danmark Tjänste 3[..]
och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]
äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.
med massor att gå igenom i 7 album + lösa blad. Även 4 askar och pergamynlådor.
i 11 album + lösa blad samt diverse i ask. Massor att gå igenom.
med bla mycket Schweiz och Ungern, äldre-modernt.
Massor att gå igenom i 12 album.
insticksalbum. Mycket på klipp, men även en hel del på lösa märken.
(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.
två visiralbum och ett insticksalbum. Flera lite bättre märken inemellan.
kuvert. Mycket från Holland, Tyskland, Belgien, Spanien, Italien, Frankrike och England men många av världens länder finns representerade. Massor av sorterande i höstmörkret.
i välfyllt visiralbum. Landssamlingar av Serbien, Montenegro, Jugoslavien, Rumänien och Bulgarien. Trevlig samling med mest äldre frimärken. Bättre inemellan.
gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
landsvis i 18 insticksalbum. Övervägande **/* och märken enbart från Europa. Stor mängd. I lådan, som väger drygt 21 kg, ingår också två album motiv rymd, två album motiv konst och ett [..]
i 2 välfyllda visiralbum. Delvis många dubbletter och mest äldre stämplade märken. Bla: Argentina, Bolivia, Brasilien, Chile, Colombia, Mexico, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Haiti, Ni[..]
mest äldre-1950 talet i välfyllt visiralbum. Delvis många dubbletter.
modernt från de flesta östeuropeiska länderna i 5 visiralbum, 2 insticksalbum samt överfull skolåda med märken, löst och i pergamynkuvert. Massor att gå igenom med enbart Rysslan[..]
mängder av lösa märken i skolåda. Samling Tyska Riket samt Stater i 2 visiralbum + 2 specialalbum ** Tysklands Återförenande 1990.
Samling EU-myntbrev på drygt 30 st samlarblad, album Papua myntbrev, låda med diverse svenska myntset 1990-2007. Även 3 årsböcker med frimärken Belgien 2000, Singapore 1999, Australien [..]
Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.
Häftena kommer från en samling så det är ganska många med markeringar bl.a H377 trippel. Tillkommer även några block. Nominal drygt 4.500kr.
presentsatser 1996-2000 samt dito med FDC 2000-2002. Även album med ** häften ca 1980-2004 samt Postens OL-bok och specialalbum OL-1994. Oräknad nominal.
gamla formatet. Många trevliga kort.
1954-1990 och Facitalbum 1977-1992 samt låda med frimärken och häften 1970-1990 talet inklusive 3 rabatthäften. Nominal 6.200 kr.
med 34 försändelser från 1:a till 3:e viktklassen från utställningssamling, många med bevarad beskrivande text med info om nyanser, viktklasser etc.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
och 110 lösa frimärken A-Ö, Läsbart till Lyx, allt samlat i 3 visiralbum.
Märken i album, på lösblad, i pergamynkuvert etc. Även försändelser och klipp. Relativt stor andel **/* vad gäller Finland. Lådan väger 22 kg.
+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.
1840-1966 i Lindner Falzlos-album av den bättre typen (SAFE Dual-snitt). Välbesatt Victoria-avsnitt och även välbesatta avsnitt med kungarna som följde efter henne. Många bättre märken[..]
varav 5 visir. Märken från främst Spanien (mest kolonier), Frankrike (riktigt moderna stämplade märken), Nordkorea, Vietnam (mycket), klassiskt Turkiet samt två motivsamlingar (båtar oc[..]
svenska stämplade märken sorterade i pergamynkuvert efter Facitnummer. Äldre till modernt. Ser trevlig ut. Till denna post hör även en cigarrask med diverse 3-, 4- och 5-strip.
3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]