Auktionsobjekt
äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.
på antingen individuella pappersfyrkanter eller uppsatta på albumblad. Vissa från "vanliga" personer andra monterade under rubrikerna "adelsmän", "friherrar" etc. Samlat i äldre kass[..]
i blandade färger av olika fabrikat. Även Sverige grönt Leuchtturm album med fickor och kassett 1971-1990.
på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.
Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.
insticksalbum monterade landsvis. Övervägande **/* och enbart utom-Europa.
Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]
och vackert Schaubek ILLUSTRIERTES BRIEFMARKEN ALBUM från 1889, elfte upplagan. Ett mindre antal märken i. Även samling Schweiz O/* 1854-1944 med en hel del märken, låda Schweiz dubb[..]
del av stämpel "STOCKHOLM 28.7.1857". Intyg Sjöman (1968) Mycket gott exemplar. Facit 18.000 kr.
Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.
i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.
Südwesteuropa 2017, Mitteleuropa 2020 och Westeuropa 2021. Alla tre katalogerna är i gott skick och Mitteleuropa-katalogen är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.
och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]
närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.
Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.
äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]
4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]
lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.
visiralbum. Ofta flera ex av varje, inte minst av de klassiska märkena, varav flera med relativt höga katalogvärden. Även några lite bättre senare utgåvor, diverse reklamsammantryck etc[..]
pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]
Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.
1999-2001 i 3 album + 1 album 2006-2008. Hög nominal från Euroländerna.
i 4 äldre album. En hel del vackra stämplar på Ringtyp och Oscar II, bättre **/* 1940-50 talet. Orört sedan länge.
områden och kolonier till segrarmakterna 1aVK.
saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.
lösa blandade topografiska vykort av äldre formatet. Även monterade vykort på lösblad, med bl a topografi från Halmstad och Linköping, samt två album med enklare icke-topografiska vykor[..]
Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
(utom de sista 3 åren, där används Facit-blad) i 3 album. Välbesatt samling med relativt få luckor, dock saknas alla rabattfrimärkena. Ett av albumen innehåller bara häftesblock. Nomina[..]
tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]
i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.
i DAVO album med egenmonterade fickor. Trevligt välfylld samling som egentligen bara saknar de högsta valörerna. På slutet även Schweiz Förenta Nationerna.
(ej Oscar II) i visiralbum, Många prakt.
i 16 album + mängder av lösa blad.
i blandade färger och storlekar, några böcker: bla Vilovara -91, 4 Skilling 1855 (Norge), Michel Sydvästeuropa 2013 (nära nyskick), ihopfällbart förstoringsglas samt modern UV-lampa (in[..]
till Uddevalla transit Stralsund 25/8 och Ystad 26/8 med röd stämpel inom ram "Aus England per Aachen franco."
i 3 välfyllda visiralbum. Läsbart-LYX från Vapentyp till modernt med klipp inemellan. Massor att gå igenom.
på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.
i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.
Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.
Spanien O/**/* äldre till 1930-talet. Gott om märken med hyggliga katalogvärden. Även telegrafmärken, lokala utgåvor och bältespännariana.
8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]
de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.
och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.