Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 200 kr

stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]

Avslutat rop
650 kr

med 1000-tals lösa och i buntar samt samlat i kontorspärm. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]

Avslutat rop
11 500 kr

i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]

Avslutat rop
550 kr

Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.

Avslutat rop
2 100 kr

6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.

Avslutat rop
4 200 kr

drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]

Avslutat rop
11 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
2 300 kr

i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
12 000 kr

i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]

Avslutat rop
125 kr

64-sidigt insticksalbum. I albumet sitter också ett hundratal märken med andra motiv. Ett mindre antal dubbletter förekommer.

Avslutat rop
1 100 kr

äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
600 kr

klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.

Avslutat rop
1 100 kr

modernt i 4 album, delvis med många dubbletter, därtill mängder av lösa blad. Inemellan även en del försändelser.

Avslutat rop
400 kr

i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.

Avslutat rop
3 400 kr

med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]

Avslutat rop
350 kr

Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]

Avslutat rop
600 kr

med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.

Avslutat rop
1 600 kr

med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.

Avslutat rop
700 kr

med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]

Avslutat rop
500 kr

mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.

Avslutat rop
6 000 kr

F.47 x 6 + F.46. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
1 700 kr

"DERBY AU 29 1840". Märket med tre goda marginaler och reva i kuvertet upptill. Världens första frimärke.

Avslutat rop
750 kr

Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.

Avslutat rop
1 300 kr

7 st av brons och 6 st av silver + 2 st 50 kr silvermynt. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
425 kr

försändelser. Den andra halvan består av frimärken O/**/* äldre-modernt från hela världen, mycket lagt i pergamynkuvert men också t.ex dansk nominal för ca 700 DKK. Mycket att gå igenom[..]

Avslutat rop
2 900 kr

Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]

Avslutat rop
2 400 kr

Slesvig, Färöarna, Grönland med 7 st olika Pakkeporto, Danska Västindien 1874-1905. Även enklare separat samling Danmark 1851-1945 på SAFE-Dual blad.

Avslutat rop
2 000 kr

(ej Oscar II) i visiralbum. Många Prakt.

Avslutat rop
200 kr

består av ett 15-tal tomma insticksalbum med bl a 3 st 64-sidiga, varav två nya inplastade. Resten av lådan innehåller t.ex. ett ungerskt specialalbum "Frimärkets dag 50 år" och även en[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

Avslutat rop
2 300 kr

Mycket från Kina och Frankrike.

Avslutat rop
4 800 kr

Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.

Avslutat rop
1 800 kr

mest ** från Hela världen i 5 album samt sport i 2 halvfulla album. Även ask med ytterligare 100-tals block samt diverse i plastfickor. Äldre-modernt med något O/* inemellan.

Avslutat rop
250 kr

med mycket från Sverige, Äldre-modernt.

Avslutat rop
4 900 kr

med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

med 34 försändelser från 1:a till 3:e viktklassen från utställningssamling, många med bevarad beskrivande text med info om nyanser, viktklasser etc.

Avslutat rop
1 000 kr

i 3 visiralbum samt **/* 1950-80 talet i ytterligare 2 visiralbum. Häften ** i 3 album Nominal drygt 1.500 kr. Album med 500 st moderna LYX stämplade Örebro mest 1980 talet.